eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPerspektywy zatrudnienia IV kw. 2009

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2009

2009-09-08 12:59

Wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia wskazują na nieznaczne spowolnienie rynku pracy w IV kwartale 2009 r. Spadek prognozy netto zatrudnienia o 4 punkty procentowe oznacza mniejsze możliwości dla osób szukających pracy w Polsce w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Manpower Polska ogłosił, że pracodawcy deklarują mniejszą gotowość do zatrudniania nowych pracowników w IV kwartale 2009 r. w porównaniu do ubiegłego kwartału. Na podstawie deklaracji reprezentatywnej grupy polskich pracodawców ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie +5%. Deklaracje pracodawców są następujące: 15% pracodawców w Polsce planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 10% przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 72% badanych szacuje brak zmian personalnych w IV kwartale br. W ujęciu kwartalnym zauważalny jest nieznaczny spadek optymizmu pracodawców; prognoza netto zatrudnienia obniżyła się o 4 punkty procentowe. Porównując rok do roku, odnotowano znaczny spadek prognozy netto zatrudnienia o 14 punktów procentowych.

„Wyniki badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla IV kwartału br. wskazują na niewielkie pogorszenie się koniunktury na polskim rynku pracy. Mimo że prognoza netto zatrudnienia dla Polski jest niższa niż przed kwartałem i znacznie niższa niż przed rokiem, polscy przedsiębiorcy znajdują się w grupie najbardziej optymistycznych pracodawców ze wszystkich 17 krajów badanych w Europie”, wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „W porównaniu z wynikami badania Barometr Manpower dla innych krajów, polskie dane sugerują, że lokalny rynek pracy jest względnie stabilny i ma wiele do zaoferowania zarówno osobom szukającym pracy, jak i pracodawcom”, dodaje Iwona Janas.

Pracodawcy w 7 z 10 sektorów przewidują wzrost prognozy netto zatrudnienia w IV kwartale br. Wzrost zatrudnienia deklaruje najwięcej pracodawców z sektora Budownictwo i Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (po +11%) oraz Instytucje sektora publicznego (+10%). Najwięcej pracodawców zgłaszających plany redukowania pracowników jest z sektora Produkcja przemysłowa (-9%), Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-5%) oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (-4%). W porównaniu kwartalnym, optymizm pracodawców z 7 na 10 sektorów jest niższy. Największy spadek, o 25 punktów procentowych, odnotowano w sektorze Restauracje/ Hotele. Przedstawiciele sektora Produkcja przemysłowa po raz trzeci z rzędu zgłaszają ujemną prognozę netto zatrudnienia. Spadek optymizmu, o 12 punktów procentowych, widoczny jest także w przypadku pracodawców z sektora Budownictwo. Więcej niż przed kwartałem przedsiębiorców deklaruje zmniejszenie zatrudnienia w sektorze Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (spadek o 7 punktów) oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (spadek o 6 punktów).

W ujęciu rocznym, niższe prognozy netto zatrudnienia odnotowano w 9 sektorach. Największe spadki o, odpowiednio, 23, 21 i 20 punktów procentowych widoczne są w sektorze Budownictwo, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi.

Pracodawcy z 5 na 6 badanych regionów Polski oceniają plany wzrostu zatrudnienia w IV kwartale 2009 r. dość optymistycznie. Najbardziej optymistyczni są pracodawcy z regionu Centralnego (łódzkie, mazowieckie), dla którego prognoza netto zatrudnienia osiąga +10%. Na podstawie deklaracji przedsiębiorców z regionu Północno-Zachodniego (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie) i Południowego (małopolskie, śląskie) ustalono prognozy netto zatrudnienia na poziomie +6%. Pracodawcy z regionu Północnego (województwo kujawskopomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie) oceniają plany zatrudniania pracowników bardzo ostrożnie. Drugi kwartał z rzędu prognoza dla tego regionu wynosi -1%.

W ujęciu kwartalnym, prognozy netto zatrudnienia obniżyły się w 4 regionach z najwyższym spadkiem, o 9 punktów procentowych, w regionie Wschodnim (województwo lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) i, o 8 punktów, w regionie Północno-Zachodnim. Prognoza netto zatrudnienia dla regionu Centralnego pozostaje na podobnym, natomiast dla regionu Północnego – na tym samym poziomie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: