eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowe oferty pracy VIII 2009

Nowe oferty pracy VIII 2009

2009-09-09 11:35

Przeczytaj także: Nowe oferty pracy X 2010


Na drugim biegunie znajdują się osoby chętne do pracy w administracji publicznej - w sierpniu mogli liczyć na zaledwie 42 etaty. Dziwić może niskie zapotrzebowanie na prawników - przedsiębiorstwa ogłaszające się w największych rodzimych serwisach rekrutacyjnych poszukiwały zaledwie 154 jurystów.

Dodatkowe informacje niesie określenie dynamiki czasowej ofert w poszczególnych branżach. Względem lipca w sierpniu najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na ... wspomnianych już prawników. W lipcu mogli oni liczyć tylko na 17 etatów. Czyżby jednak tak duża dynamika wzrostu otwierała szersze perspektywy przed absolwentami prawa?

Oprócz prawników, wysoki przyrost internetowych ofert pracy (o niemal 480 procent!) wystąpił również w sekcji "Sprzedaż". Potwierdza to tezę o poszukiwaniach dobrych handlowców na czas spowolnienia. Zresztą sprawni sprzedawcy to w każdej firmie nieoceniony skarb bez względu na aktualną koniunkturę gospodarczą w kraju.

Pomimo opisywanego w prasie załamania na rynku budownictwa rośnie zapotrzebowanie na specjalistów-budowlańców. W sierpniu ofert takich było o 260 procent więcej niż w lipcu. Czyżby więc w budownictwie nie było tak źle?

Spowolnienie mocno dotknęło za to branżę bankowo-finansową. W sekcji "bankowość/leasing" w sierpniu pojawiło się ponad 45 procent mniej ofert niż w lipcu, zaś branża "finanse" zmniejszyła w sierpniu zapotrzebowanie na pracowników o 23 procent (również względem lipca).

- Struktura branżowa internetowych ofert pracy pokazuje jednoznacznie, że branża finansowo-bankowa wstrzymała znacząco ekspansję. Jeszcze rok temu, po spełnieniu niezbyt wygórowanych warunków można było znaleźć pracę w tej branży niemal od ręki. Serwisy rekrutacyjne obfitowały w ogłoszenia banków i firm finansowych poszukujących "doradców klienta", "doradców finansowych" czy "doradców kredytowo-inwestycyjnych". "Bankowcem" mógł zostać bez większych problemów filozof, polonista czy archeolog od razu po studiach, z zerowym doświadczeniem w tej branży. Teraz banki raczej zwalniają niż przyjmują do pracy - komentuje Beata Szkodzin.
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy IX 2010 Nowe oferty pracy IX 2010

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: