eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłBag-in-Box robi karierę

Bag-in-Box robi karierę

2009-09-23 02:48

Opakowanie, z angielska określane jako Bag-in-Box (worek w pudełku), choć znane od półwiecza, w ostatnich latach robi zawrotną karierę, nie tylko w przemyśle spożywczym. W Polsce dopiero zdobywa sobie prawo obywatelstwa.

Przeczytaj także: Papier i tektura falista: rośnie zużycie w Polsce

Napój można zapakować w butelkę ze szkła lub tworzywa, puszkę, karton. Po ich otwarciu zawartość styka się z powietrzem, które zastępuje wewnątrz opakowania wylaną część płynu. W praktyce oznacza to konieczność dość szybkiego spożycia produktu, narażonego na zepsucie nawet mimo przechowywania napoczętego opakowania w lodówce.

Zawsze świeże

Tych kłopotów pozwala uniknąć Bag-in-Box. Płyn znajduje się wewnątrz lekkiego, mocnego elastycznego worka z barierowej substancji i wylewany jest przez specjalny zawór dozujący, który uniemożliwia dostanie się powietrza do wnętrza opakowania. W miarę pobierania kolejnych porcji tak zapakowanego produktu worek obkurcza się - jak tubka z pastą czy kremem, która jednak zmniejsza objętość przy naszej fizycznej pomocy, podczas gdy worek BiB robi to samoistnie.

Ten unikalny system chroni więc zawartość napoczętego już opakowania przed zepsuciem i sprawia, że długo zachowuje świeżość, wygląd i walory smakowe. - Po otworzeniu i częściowym opróżnieniu worka zachowuje się on tak, jak gdyby był w dalszym ciągu zamknięty, a łatwo psujący się produkt można w nim przechowywać przez długi czas - podkreśla dr hab. inż. Marzena Ucherek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. A Box? Zewnętrzne kartonowe pudełko chroni delikatny worek z płynem przed uszkodzeniem i dostępem światła, zazwyczaj ma wygodny uchwyt do transportowania, a jego powierzchnia służy do przekazania nabywcy wszystkich istotnych informacji o zawartości opakowania i jej reklamie.

H2SO4

Początki tej rodziny opakowań nie miały nic wspólnego z żywnością - wynalazca "worka w pudle" Amerykanin William R. Scholle skonstruował go w 1955 roku z myślą o transportowaniu... kwasu siarkowego, stosowanego przy produkcji ogniw elektrycznych. Rozwiązanie okazało się tak pomysłowe i poszukiwane, że w chicagowskiej chemicznej firmie wynalazcy - Scholle Corporation - produkcja opakowań Bag-in-Box wysunęła się na pierwszy plan. Służą one dziś również swemu pierwotnemu przeznaczeniu, jakim było pakowanie i transport chemikaliów, ale znalazły mnóstwo innych zastosowań dla różnego rodzaju płynnych i półpłynnych produktów, zwłaszcza spożywczych.

Wody mineralne i wina, soki i syropy, przeciery i keczupy, musztardy, majonezy, oleje oraz wiele innych wyrobów transportuje się dziś i sprzedaje w opakowaniach BiB. - W opakowania "Bag-in-Box" można zapakować praktycznie wszystkie płyny spożywcze - podkreśla Mirosław Bohdan z firmy Emipak sp. z o.o. - ekspert w dziedzinie opakowań. W Polsce Bag-in-Box pojawiły się w początkach lat 90. (firma Runopak) jako opakowania do mineralnych wód leczniczych. Nie były powszechnie znane: z ankiety przeprowadzonej przed 10 laty wynikało, że identyfikowała je zaledwie 1 osoba na 10 badanych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: