eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKto boi się utraty pracy?

Kto boi się utraty pracy?

2009-09-23 11:09

Kto boi się utraty pracy?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Serwis rekrutacyjny Szybkopraca.pl przeprowadził ankietę, aby zbadać kto w Polsce boi się utraty swoich miejsc pracy. Kobiety, mieszkańcy małych miast i wsi oraz osoby w przedziale wiekowym 26 - 35 lat to grupy, które najbardziej obawiają się zwolnienia.

Przeczytaj także: Rozwiązanie stosunku pracy a odprawa pieniężna

Sposób realizacji badania

Aby dowiedzieć się, jak zmieniła się sytuacja w polskich firmach na skutek światowego kryzysu gospodarczego i spowolnienia polskiej gospodarki, serwis rekrutacyjny Szybkopraca.pl, w okresie lipiec – sierpień 2009, przeprowadził badanie. Aktywni zawodowo Polacy wypełniali ankietę na stronie serwisu i udzielali wypowiedzi w wywiadach bezpośrednich. W badaniu uczestniczyły osoby w różnym wieku i pochodzące ze zróżnicowanej wielkości miejscowości, dzięki czemu do próby badawczej wszedł szeroki zakres danych.

Czy Polacy boją się utraty pracy?

Okazuje się, że aż 48% zatrudnionych boi się zwolnienia. O swoje miejsce pracy spokojnych jest 52% Polaków.

W jakich branżach sytuacja jest najtrudniejsza?

Największa grupa osób obawiająca się utraty pracy jest zatrudniona w branżach, gdzie dominują zawody fachowe i fizyczne – jest to 27% wszystkich obawiających się utraty zatrudnienia. Są to osoby pracujące na szeregowych stanowiskach w branżach, które najbardziej odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego: w budownictwie i przemyśle produkującym materiały budowlane i wykończeniowe. Kolejną grupą obawiającą się zwolnień są pracownicy administracji (10%). Obawy przed zwolnieniami mają też zatrudnieni w sektorze usług (9%), co nie powinno dziwić – w obliczu stagnacji Polacy zaczęli oszczędzać, co odbija się na zmniejszeniu obrotów w tej branży. Na kolejnym miejscu plasują się specjaliści od marketingu, co jest konsekwencją obcinania przez firmy środków na promocje i reklamę. Kolejnymi branżami, których pracownicy boją się zwolnień, są handel (8%) i edukacja (7%). Mimo że kryzys rozpoczął się w branży finansowej, tylko 6% ankietowanych, zatrudnionych w finansach i bankowości obawia się utraty zatrudnienia. Najmniej zagrożeni czują się specjaliści z wykształceniem technicznym i ścisłym, tylko 2% obawia się utraty pracy. Jest to spowodowane dużym zapotrzebowaniem na tego rodzaju fachowców, a niewielką popularnością tych profesji wśród młodych ludzi.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: