eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKto boi się utraty pracy?

Kto boi się utraty pracy?

2009-09-23 11:09

Przeczytaj także: Rozwiązanie stosunku pracy a odprawa pieniężna


Dlaczego Polacy boją się zwolnień?

Osoby, które obawiają się zwolnień, bardzo często odczuwają zmianę sytuacji w firmie. Ze względu na zmniejszające się obroty i dochody, pracodawcy oferują coraz gorsze warunki zatrudnienia. Zmiana sytuacji w miejscu pracy jest powodem frustracji pracowników i sprzyja powstawaniu obaw przed zwolnieniami.

Jak się okazuje, aż 50% osób, które boją się zwolnień, zauważa wstrzymanie awansów i podwyżek w swoich firmach. Jest to jeden z pierwszych sposobów pracodawców na szukanie oszczędności w czasach spowolnienia gospodarczego. Kolejną niedogodnością, jaką odczuwają pracownicy, jest redukcja płac. Takie posunięcia odnotowuje 49% osób obawiających się zwolnienia.

Nic nie zmieniło się w firmach 25% respondentów ankiety obawiających się zwolnień. Można wnioskować, że do grupy, która nie odczuwa pogorszenia sytuacji w miejscu pracy, a jednak boi się zwolnień, należą osoby zauważające ogólne zmiany zachodzące na rynku pracy i obawiające się pogłębienia kryzysu.

13% pracodawców ograniczyło ilość szkoleń i 10% obcięło wydatki na podróże służbowe dla pracowników. Są to mniej popularne sposoby na szukanie oszczędności.

W którym przedziale wiekowym najwięcej osób obawia się zwolnień?

Warto zauważyć, że grupą, która najbardziej odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego, są wykwalifikowani pracownicy najniższego szczebla, w wieku 26 – 35 lat. Stanowią aż 40% wszystkich zatrudnionych, bojących się straty posady. Kolejną grupą, obawiającą się zwolnień, są osoby w przedziale wiekowym 18 – 25 lat. Ci ludzie mają najsłabszą pozycję w firmie – są to najczęściej osoby na najniższych stanowiskach i bez większego doświadczenia. Taki sam odsetek osób obawiających się zwolnień stanowią pracownicy w przedziale wiekowym 36 – 50 lat. Jest to część osób zauważających zmianę sytuacji w firmie i niemających perspektyw na znalezienie nowego zatrudnienia po utracie obecnej pracy. Straty posady najmniej boją się osoby mające powyżej 50 lat (5%). Jest to grupa prawnie chroniona przed utratą pracy, ponieważ wchodzi w wiek przedemerytalny.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: