Koniunktura przemysłowa IX 2009
2009-09-23 13:16
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2009
We wrześniu dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę pesymistycznie, choć lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji są nadal negatywne, ale mniej pesymistyczne niż w sierpniu. Prognozy na najbliższe trzy miesiące wskazują na możliwość rozszerzenia zarówno portfela zamówień jak i produkcji. Zapasy wyrobów gotowych nadal pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Możliwość terminowego ściągania należności jest oceniana pozytywnie, ale ostrożniej niż w ubiegłym miesiącu. Nieco zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w tym zakresie. Planowane ograniczanie zatrudnienia może być nieco mniej znaczące niż prognozowano w sierpniu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost cen wyrobów tekstylnych.
Producenci metali oceniają koniunkturę nadal negatywnie, nieco gorzej niż w sierpniu. Wpływają na to większe niż przed miesiącem ograniczenia bieżącego portfela zamówień i produkcji. Prognozy portfela zamówień wskazują na możliwość jego niewielkiego ograniczenia. Przewidywania w zakresie produkcji są pozytywne, ale ostrożniejsze niż w sierpniu. Wzrasta poziom zapasów wyrobów gotowych – jest on nadal uznawany za nadmierny. Przedsiębiorcy nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów. Bieżąca i przewidywana sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest nadal negatywnie, gorzej niż w sierpniu. Przedsiębiorcy tego działu planują dalsze redukcje zatrudnienia. Możliwy jest niewielki wzrost cen metali.
2. Budownictwo
We wrześniu (podobnie jak w sierpniu) ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 5. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 17% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22%. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy odnotowują ograniczenie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej na poziomie zbliżonym do zgłaszanego w poprzednim miesiącu. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są nadal pesymistyczne. Spośród badanych przedsiębiorstw 17% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 23%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być zbliżony do przewidywań z ubiegłego miesiąca.
Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nadal niekorzystne, podobne do zgłaszanych w sierpniu. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowane ograniczenie zatrudnienia może być nieco większe od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy oczekiwać dalszego spadku cen robót budowlano-montażowych.
Obserwuje się znaczne różnice w sytuacji przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości. W podmiotach wszystkich klas wielkości ogólny klimat koniunktury jest oceniany podobnie jak przed miesiącem: w przypadku podmiotów małych są to oceny negatywne, natomiast średnich i dużych – pozytywne. Oceny produkcji i sytuacji finansowej zgłaszane przez jednostki wszystkich klas wielkości są niekorzystne, podobne do formułowanych w ubiegłym miesiącu, przy czym dla jednostek średnich i dużych są one znacznie mniej pesymistyczne niż dla jednostek małych. Również diagnozy portfela zamówień w poszczególnych klasach wielkości są negatywne – tylko podmioty duże oceniają popyt pozytywnie, choć mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości odnotowują opóźnienia płatności, co powoduje, że ich sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie, szczególnie w przedsiębiorstwach małych. Prognozy jednostek małych na najbliższe miesiące dotyczące portfela zamówień, produkcji i sytuacji finansowej są negatywne i zbliżone do zgłaszanych w sierpniu. Przedsiębiorstwa średnie i duże przewidują zwiększenie portfela zamówień. Mimo to prognozy produkcji i sytuacji finansowej przedsiębiorstw średnich są nadal negatywne, przy pozytywnych przewidywaniach w tym zakresie jednostek dużych.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl