Koniunktura przemysłowa IX 2009
2009-09-23 13:16
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2009
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 5,2% (5,1% w sierpniu br. i 5,6% we wrześniu 2008 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją ze strony innych firm (62% badanych przedsiębiorstw we wrześniu, 63% w sierpniu br. wobec 49% we wrześniu 2008 r.) oraz kosztami zatrudnienia (53% we wrześniu, 51% w sierpniu br. wobec 60% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (z 20% do 45% przy 46% w sierpniu br.), trudnościami z uzyskaniem kredytów (z 7% do 15% we wrześniu i w sierpniu br.) oraz konkurencją ze strony innych firm, natomiast zmalało – barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 50% do 21% we wrześniu i w sierpniu br.) oraz kosztami materiałów (z 38% do 26% we wrześniu i w sierpniu br.).
We wrześniu (podobnie jak w ubiegłym miesiącu) 13% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe. W porównaniu z wrześniem 2008 r. zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt małe, natomiast wzrasta – przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt duże.
W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie się wykorzystania mocy produkcyjnych z 86% do 78% we wrześniu i w sierpniu br.
3. Handel detaliczny
We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie 0 (plus 3 w sierpniu). Zarówno poprawę jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (w sierpniu odpowiednio 19% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
We wrześniu odnotowuje się przewagę negatywnych ocen sprzedaży. W konsekwencji zwiększają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. Prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana w nieznacznie większym stopniu niż w sierpniu. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów utrzymuje się na poziomie zbliżonym do zgłaszanego przed miesiącem. Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie w skali zbliżonej do przewidywań sprzed miesiąca.
W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i duże – pozytywnie. Najlepiej koniunktura oceniana jest przez firmy duże. Ze wszystkich klas wielkości najgorsze oceny sprzedaży zgłaszane są przez przedsiębiorstwa mikro. Jedynie podmioty największe oceniają sprzedaż optymistycznie, choć gorzej niż w sierpniu. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa we wszystkich grupach przedsiębiorstw oceniana jest negatywnie. Na najbliższe miesiące prognozy sprzedaży w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro) i średnich są pesymistyczne; przedsiębiorstwa duże oczekują znacznego zwiększenia sprzedaży. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw małych (w tym mikro) i średnich są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w sierpniu. Jedynie w grupie podmiotów największych przewiduje się niewielką poprawę sytuacji finansowej.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są pozytywne: najwyższy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży włókno, odzież, obuwie – plus 10 (plus 7 w sierpniu) oraz gospodarstwo domowe – plus 6 (plus 8 przed miesiącem). Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży żywnościowej wynosi plus 3 (w ubiegłym miesiącu plus 1), a dla branży pojazdy samochodowe – 0 (plus 2 w sierpniu).
W branży włókno, odzież, obuwie spadek sprzedaży utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal niekorzystna. Utrzymują się negatywne prognozy sprzedaży. Mimo to przewidywania dotyczące sytuacji finansowej jednostek są optymistyczne i lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana w skali zbliżonej do przewidywań z sierpnia. We wrześniu przedsiębiorstwa sygnalizują wzrost cen towarów, choć w najbliższych miesiącach mogą one rosnąć wolniej. Dyrektorzy jednostek planują zwiększyć zatrudnienie w stopniu zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl