Fałszywe alerty zabezpieczeń w Firefox
2009-09-24 04:05
© fot. mat. prasowe
Eksperci z laboratorium G Data Software zarejestrowali fałszywe strony wzorowane na system zabezpieczeń Firefoxa. Większość użytkowników tej popularnej przeglądarki prawdopodobnie już spotkała się z czerwono białym komunikatem ostrzegającym przed wejściem na groźne strony WWW.
Przeczytaj także: Tragiczne zdarzenia a zagrożenia internetowe
Złudnie podobne witryny naśladujące komunikat Firefoxa mają na celu przeniesienie ofiary na stronę WWW gdzie pod przykrywką programu antywirusowego użytkownik jest zachęcany do pobrania szkodliwych plików. Przekierowanie odbywa się za pomocą wcześniej zainstalowanego konia trojańskiego. Dzięki niemu cyberprzestępcy mogą dowolnie manipulować wszystkimi wpisami adresów w przeglądarce, tak aby użycie sygnałów ostrzegawczych zawsze odnosiło się do fałszywych domen.Ralf Benzmüller, dyrektor G Data Security Labs "Jesteśmy świadkami znacznego wzrostu ilości fałszywych programów antywirusowych. Scareware ewoluowała i stała się jednym z najbardziej lukratywnych źródeł dochodów internetowych przestępców. Najnowsze oszustwa są szczególnie zdradliwe, ponieważ cyberprzestępcy podszywają się pod ostrzeżenia bezpieczeństwa przeglądarki Firefoks. W najlepszym wypadku, ofiara kupuje fałszywy bezwartościowy program antywirusowy. Jednak zakłada się, że sprawca wykorzystuje trojany również do rozprzestrzeniania się infekcji lub zdobycia i sprzedaży cennych i ważnych informacji np. o karcie kredytowej”.
fot. mat. prasowe
Wykorzystana przez przestępców metoda podszywania się pod alerty zabezpieczeń przeglądarki przyczynia się do dystrybucji fałszywych programów antywirusowych zwanych Scareware. Każdy użytkownik, który zaakceptuje spreparowane ostrzeżenie i kliknie w "Pobierz oprogramowanie zabezpieczające” jest przekierowany na stronę z ofertą sprzedaży fałszywego programu "Antivirus Personal”. Zainstalowany przez ofiarę program umożliwia hakerom kradzież prywatnych danych np.: numerów kart kredytowych, bankowych lub haseł.
fot. mat. prasowe
- stopmalwaredomains.com
- defenderpageblock.com
- adwaredomainlist.com
- browserliveprotection.com
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fałszywe strony, Firefox, oszukańcze strony internetowe, cyberprzestępcy, trojany, scareware