eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłRynek energii dotknął kryzys

Rynek energii dotknął kryzys

2009-09-25 01:10

Przeczytaj także: Rynek energetyczny: kolejne inwestycje


Rynek tuż, tuż...

W lutym 2008 r. prezes URE zapowiedział, że od 1 stycznia 2009 r. zwolni sprzedawców z obowiązku zatwierdzania taryf na sprzedaż energii odbiorcom indywidualnym (czyli dla grup G). Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, podkreślał wówczas, że uwolnienie tego segmentu rynku energii elektrycznej powinno być poprzedzone wdrożeniem działań zapewniających bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i ochronę odbiorców przed nadmiernym ryzykiem, w tym ryzykiem nieuzasadnionego wzrostu cen energii elektrycznej.

Za niezbędne prezes URE uznał m.in. wzmocnienie pozycji najsłabszego odbiorcy na rynku poprzez zapewnienie mu realnej możliwości zmiany sprzedawcy, na co składa się w szczególności uproszczenie i ujednolicenie w skali kraju procedury zmiany sprzedawcy, skrócenie jej do maksymalnie 30 dni oraz umożliwienie rozliczania odbiorców, którzy zmienią sprzedawcę, na podstawie jednego dokumentu oraz dostępu do pełnej, rzetelnej informacji o warunkach funkcjonowania na uwolnionym rynku energii.

Ponadto Swora postulował wzmocnienie pozycji regulatora i wprowadzenie dodatkowych narzędzi regulacyjnych, a także wzmocnienie konkurencji na rynku energii elektrycznej. Te, i inne warunki, nie zostały, jak wiemy, spełnione i prezes URE wciąż zatwierdza taryfy dla grup G.

Stajemy się wyspą

W roku 2008 znacząco spadł eksport energii elektrycznej - za granicę sprzedano 4,1 TWh, podczas gdy w roku 2007 było to 8,49 TWh (w roku 2006 z kolei wyeksportowano ponad 13,4 TWh). Nieznacznie wzrósł natomiast import energii - z poziomu 3,1 TWh w 2007 r. do 3,4 TWh w 2008 r. Z danych PSE Operator wynika, że eksport energii w roku 2008 stanowił zaledwie 31,1 proc. poziomu eksportu z roku 2003. Import w roku 2008 stanowił z kolei 111,8 proc. importu z roku 2003. Tak jak w latach poprzednich, w roku 2008 głównymi kierunkami eksportu były Czechy i Słowacja, a importu Niemcy i Szwecja.

Przedsiębiorstwa energetyczne od dawna mówią o potrzebie rozbudowy połączeń transgranicznych. W raporcie "Rynek energii elektrycznej w Polsce" przygotowanym przez Towarzystwo Obrotu Energią (TOE) przypomniano, że celem nadrzędnym polityki Unii Europejskiej jest stworzenie wspólnego rynku energii. Kolejne dyrektywy traktują wymianę międzysystemową i rozwój połączeń międzysystemowych jako jedne z najważniejszych czynników rozwoju europejskiego rynku energii.

TOE pozytywnie ocenia udział PSE Operator w systemie skoordynowanych aukcji transgranicznych, obejmującym obszar pięciu operatorów systemów przesyłowych w Europie Środkowej. Zasady prowadzenia aukcji odpowiadają standardom powstałym na bardziej dojrzałych rynkach i potrzebom uczestników. Kolejnym etapem koordynacji powinno być uruchomienie Centralnego Biura Przetargowego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: