eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZwyczaje żywieniowe Polaków 2009

Zwyczaje żywieniowe Polaków 2009

2009-09-28 02:48

Zwyczaje żywieniowe Polaków 2009

Na czym, przede wszystkim, polega, Pana(i) zdaniem, zdrowe odżywianie? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według raportu Ipsos "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków. Edycja 2009" Polacy pozytywnie oceniają swój sposób odżywiania i wagę, gorzej stan zdrowia. Złotą zasadą zdrowego odżywiania jest niezmiennie jedzenie trzech posiłków dziennie. Wprawdzie najważniejsze produkty w naszej diecie to cukier i białe pieczywo, ale staramy się jeść więcej warzyw, owoców, pijemy więcej wody mineralnej. Wolny czas spędzamy jednak głównie przed telewizorem i najczęściej marzymy o spokojniejszym życiu.

Przeczytaj także: Polacy a zwyczaje żywieniowe

Odżywianie

Polacy od lat niezmiennie wysoko oceniają swój sposób odżywiania: blisko 75% twierdzi, że odżywia się zdrowo lub dość zdrowo. Za podstawę zdrowego odżywiania w Polsce uważa się regularne spożywanie trzech posiłków dziennie.

fot. mat. prasowe

Na czym, przede wszystkim, polega, Pana(i) zdaniem, zdrowe odżywianie?

Na czym, przede wszystkim, polega, Pana(i) zdaniem, zdrowe odżywianie?







Najważniejsze produkty spożywcze w diecie Polaków to cukier, białe pieczywo, masło, ziemniaki, warzywa i herbata czarna. Niemal wszyscy jedzą mięso (96 proc.), w tej grupie tylko 4 proc. nie jada wybranych gatunków mięsa. Ulubione rodzaje mięsa to w Polsce drób z kurcząt i wieprzowina.

Pomiędzy posiłkami Polacy najczęściej jedzą słodycze (batony, drożdżówki, herbatniki, czekolada) i owoce. Lubimy nabiał: połowa badanych sięga między posiłkami po produkty mleczne (np. jogurty, kefiry, mleko, sery).

Jemy przede wszystkim w domu, choć rośnie grupa osób (częściej są to mężczyźni z dużych miast) jedzących śniadania i obiady poza domem. Systematycznie wzrasta popularność punktów typu fast food (pizza, hamburger, kebab).

Waga

fot. mat. prasowe

Jak określiłby/a Pan/i swoją wagę w tej chwili?

Jak określiłby/a Pan/i swoją wagę w tej chwili?

Prawie trzy czwarte Polaków (72 proc.) uważa, że ma odpowiednią wagę. Tymczasem według wskaźnika BMI (liczonego na podstawie deklarowanej wagi i wzrostu), w Polsce rzeczywisty odsetek osób z odpowiednią wagą w Polsce wynosi znacznie mniej - 52 proc. Również według BMI nadwagę w Polsce ma 36 proc, deklaruje ją zaś jedynie 23 proc. Mimo to prawie połowa Polaków (częściej są to kobiety) obawia się przytycia i podejmuje rozmaite działania, aby temu zapobiec, m.in. spożywając więcej warzyw i owoców, jedząc mniej, pijąc więcej wody.

Zdrowie, tryb życia

Z raportu wynika, że niemal połowa Polaków skarży się na różne dolegliwości. Są to częściej kobiety i osoby po 40 roku życia. Zapytani o obszary wymagające poprawy w zakresie zdrowia, Polacy mówią przede wszystkim o potrzebie spokojniejszego życia (27 proc.), 17 proc. chciałoby więcej się ruszać i ćwiczyć, 12 proc. rzucić palenie, rzadziej wymieniane są chęć schudnięcia czy zmiany zwyczajów żywieniowych. Wolny czas ponad dwie trzecie Polaków spędza przed telewizorem, niemal połowa spotyka się z przyjaciółmi (46 proc.), jedna trzecia chodzi na spacery.

Kryzys a odżywianie

20 proc. Polaków deklaruje, że sytuacja ekonomiczna ich gospodarstwa domowego się w ostatnim roku pogorszyła. Wpłynęło to na zwyczaje zakupowe: część konsumentów poszukuje teraz tańszych produktów, kupuje w tańszych sklepach, częściej przygotowuje potrawy bezmięsne, rezygnuje ze słodyczy czy przekąsek.

Informacje o badaniu
„Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków Edycja 2009” to raport Ipsos, którego celem analiza zmian zachodzących w zwyczajach związanych z odżywianiem się dorosłych i dzieci, a także w percepcji własnego zdrowia i wagi. Badanie prowadzone jest od 200 roku. Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2009 na reprezentatywnej próbie 820 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,2 % na poziomie ufności 0,95.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: