Wielowymiarowa analiza porównawcza
2009-10-29 11:19
Przeczytaj także: Wycena/analiza porównawcza
Powyższe wskaźniki w zależności od okoliczności przeprowadzania analiz mogą przybierać postać względną lub bezwzględną. W przypadku wielowymiarowej analizy porównawczej, mamy do czynienia z konstrukcją zagregowanego wskaźnika bazującego na kilku grupach wskaźników podstawowych, odnoszących się zarówno do samego podmiotu, jak i jego otoczenia. W przypadku konstrukcji o charakterze względnym, odnoszącym się do grupy podmiotów porównywalnych, wskaźniki tego typu służą głównie uszeregowaniu podmiotów względem siebie. W przypadku konstrukcji wskaźników o charakterze bezwzględnym możemy natomiast mówić zarówno o uszeregowaniu podmiotów względem siebie, jak również o odniesieniu aktualnej sytuacji do sytuacji w okresach historycznych lub do przyjętego wzorca.Aby skonstruować tego typu wskaźniki, wskazane jest zastosowanie wskaźników podstawowych z różnych grup, pozwalających na scharakteryzowanie wielowymiarowości funkcjonowania podmiotów gospodarczych oraz złożoności ich otoczenia. Do grup tych należą między innymi:
- Wskaźniki rentowności (Rentowność na poziomie FCF, EBITDA, EBIT, Zysku Netto...)
- Wskaźniki efektywności wykorzystania majątku (ROE, ROA...)
- Wskaźniki zadłużenia (Pasywa/Aktywa, Dług netto/Kapitał własny, Dług netto/EBITDA...)
- Wskaźniki płynności (Bieżącej, Szybkiej, Natychmiastowej, EBITDA/Odsetki...)
- Wskaźniki odnoszące się do poziomów wycen (EV/EBITDA, EV/EBIT, P/E...)
- Wskaźniki makroekonomiczne (Dynamika PKB, Poziom stóp procentowych, Stopa bezrobocia, Dynamika sprzedaży detalicznej, Dynamika produkcji przemysłowej...)
- Wskaźniki techniczne (Wolumenowe, Cenowe, Zmienności… )
Jako wzorcową metodę prezentacji stworzonych wskaźników należy uznać prezentacje zarówno wersji względnej jak i bezwzględnej, z analityką pozwalającą na ocenę uzyskanego poziomu w poszczególnych grupach wskaźników podstawowych oraz z wyszczególnieniem miejsc przekroczenia ustalonych poziomów krytycznych wskaźników cząstkowych. Pozwala to zarówno na łatwe uszeregowanie podmiotów i dokonanie generalnej oceny na podstawie łatwo porównywalnych wskaźników zagregowanych w postaci dwóch wartości (względnej i bezwzględnej), jak również na uzyskanie informacji o generalnych źródłach zaobserwowanej wartości i na wykrycie zagrożeń dyskwalifikujących dany podmiot jako cel inwestycyjny.
Metoda ta mimo, iż obarczona wysokimi nakładami pracy niezbędnymi do przeprowadzenia analizy, jest jednak jedną z najlepszych metod do dokonywania analiz szerokiego rynku, zarówno pod kątem wyszukiwania potencjalnych celów inwestycyjnych i ich dalszej dogłębnej analizy, jak również pod kątem dokonywania ogólnej oceny sytuacji rynkowej i segmentacji podmiotów działających na rynku. Należy jednak pamiętać, że o sukcesie tej metody decyduje w równym stopniu skupienie uwagi na optymalizacji konstrukcji zarówno samego wskaźnika zagregowanego i procesu jego budowy, jak również na odpowiednim sposobie prezentacji wyniku, dającym odpowiednią ilość informacji analitycznych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia przejrzystości i porównywalności opracowanych danych.
oprac. : Jakub Kocjan / ATF Consulting