eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 40/2009 (28.09-04.10.2009)

Tydzień 40/2009 (28.09-04.10.2009)

2009-10-03 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 39/2009 (21-27.09.2009)

  • Według MFW bezrobocie w strefie euro sięgnie w przyszłym roku 11,7%. Najgorsza sytuacja będzie w Irlandii, gdzie w 2010 r. bezrobocie sięgnie 15,5% oraz w Hiszpanii - 20%!
  • MFW przewiduje, że po głębokiej recesji w Niemczech, po spadku PKB w tym roku o 5,3%, w przyszłym roku niemiecka gospodarka będzie miała wzrost na poziomie 0,3%.
  • Czwarty miesiąc deflacji w strefie euro, we wrześniu spadły ceny o 0,3% r/r, (w sierpniu 0,2%, a w lipcu 0,7%).
  • Francja zwiększa planowany na ten rok deficyt budżetowy z 7-7,5% do 8,2%. Likwiduje częściowo dla firm podatek od inwestycji trwałych, co będzie kosztowała budżet 12 mld euro. Jednak tę stratę zamierza się częściowo zniwelować wpływami z zielonego podatku od paliw i zużycia energii. Podjęto też decyzję o likwidacji 33 tys. miejsc pracy w administracji państwowej.
  • W II kw. gospodarka Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 0,6% kw/kw i o 5,5% r/r.
  • Sierpniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech była niższa o 1,5% m/m i o 2,6% r/r., a w całym pierwszym półroczu była o 2% niższa niż rok wcześniej. Wrześniowa stopa bezrobocia wyniosła 8% (w sierpniu 8,3%).
  • Według prognoz MFW stopa bezrobocia w Niemczech wzrośnie średnio z poziomu 8% w tym roku do 10,7% w przyszłym.
  • PKB Ukrainy spadł w II kw. 2009 r. o 17,8% r/r i gdyby nie pomoc MFW (10,6 mld USD), to nastąpiłoby załamanie się ukraińskiej gospodarki.
  • Konsorcjum austriacko-kanadyjskiej firmy Magna i rosyjskiego banku Sbierbank, które ma przejąć kontrolę nad Oplem, zapowiedziało inwestycje w produkcję Opli w Rosji. Z 4,5 mld euro, które na rozwój Opla zobowiązał się dać rząd Niemiec, na "pilne" inwestycje w Rosji ma pójść 170 mln euro (będą przeznaczone na produkcję w Rosji nowego modelu Opel Astra IV). Potem Magna/Sbierbank chce zainwestować w Rosji jeszcze 430 mln euro.
  • Duńska państwowa firma DONG Energy podwoiła zamówienie na rosyjski gaz z Gazociągu Północnego. Zawarta umowa mówi, że od 2012 r. przez 18 lat DONG będzie dodatkowo kupować 1 mld m sześc. rosyjskiego gazu dostarczanego przez Gazociąg Północny. Teraz import rosyjskiego gazu do Danii wzrośnie do 2 mld m sześć rocznie. Dodatkowe dostawy gazu z Rosji DONG ma dostać z drugiej nitki Gazociągu Północnego.
  • Ukraiński koncern gazowy Naftohaz (w jego dyspozycji są gazociągi, którymi przesyła się gaz z Rosji do Zachodniej Europy) nie wykupił w terminie 0,5 mld USD euroobligacji sprzed 5 lat. Agencja ratingowa Fitch uznała, że firma jest w stanie "ograniczonego" bankructwa. Naftohaz chce teraz zastąpić ten dług nowymi pięcioletnimi papierami o tej samej wartości, gwarantowanymi bezpośrednio przez rząd i o nieco wyższym oprocentowaniu. To wymaga negocjacji z wierzycielami. Jeśli się to nie uda, to zachodnie banki mogą zażądać oddania długów w wysokości 1,6 mld USD. Wówczas los firmy byłby przesądzony.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKIE PROBLEMY ENERGETYCZNE

1. Niekorzystnie rozwija się sytuacja na europejskim rynku energetycznym. Okazało się, że w wyniku bardzo silnego osłabienia gospodarki ukraińskiej (spadek PKB w II kwartale o 17,8% r/r, mimo pomocy MFW w wysokości 10,6 mld USD) ukraiński koncern naftowy Naftohaz (w jego dyspozycji są gazociągi, którymi przesyła się gaz z Rosji do Zachodniej Europy) wykupił w terminie 0,5 mld USD euroobligacji sprzed 5 lat. Agencja ratingowa Fitch uznała, że firma jest w stanie "ograniczonego" bankructwa. Naftohaz chce teraz zastąpić ten dług nowymi pięcioletnimi papierami o tej samej wartości, gwarantowanymi bezpośrednio przez rząd i o nieco wyższym oprocentowaniu. To wymaga negocjacji z wierzycielami. Jeśli się to nie uda, to zachodnie banki mogą zażądać oddania długów w wysokości 1,6 mld USD. Wówczas los firmy byłby przesądzony. Bankructwo tej firmy zagroziłoby stabilnym dostawom w zimie rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej. Wydaje się więc, że Zachód pomoże w znalezieniu rozwiązania, które pomoże w rozwiązaniu tego problemu, lub przynajmniej przesunie go na termin po zimowym terminie grzewczym.

2. Topnieją opory tych, którzy mieli wątpliwości, a nawet aktywnie (jak Polska i republiki nadbałtyckie) przeciwstawiali się budowie gazociągu Nord Streem po dnie Bałyku. Po wycofaniu się Finlandii z grona przeciwników tej inwestycji, teraz Dania poparła ją. Duńska państwowa firma DONG Energy podwoiła zamówienie na rosyjski gaz z Gazociągu Północnego. Zawarta umowa mówi, że od 2012 r. przez 18 lat DONG będzie dodatkowo kupować 1 mld m sześc. rosyjskiego gazu dostarczanego przez Gazociąg Północny. Teraz import rosyjskiego gazu do Danii wzrośnie do 2 mld m sześć rocznie. Dodatkowe dostawy gazu z Rosji DONG ma dostać z drugiej nitki Gazociągu Północnego.

3. Załamała się dyskutowana przez ostatnie lata koncepcja budowy w litewskim Ignalinie nowej elektrowni atomowej wspólnym wysiłkiem Polski i republik nadbałtyckich. Wydaje się, że nie było woli politycznej, by pokonać różnice poglądów, a także obecny kryzys ostatecznie przypieczętował losy tej koncepcji. Teraz Litwa wystąpiła z nową propozycją budowy elektrowni atomowej o mniejszej niż poprzednio mocy (700-1700 MW), przy czym zaproponowała 60% akcji dla zagranicznych inwestorów, bez gwarancji dostaw mocy dla inwestora. Według Litwy energia z tej elektrowni będzie sprzedawana na rynku. Pierwotna koncepcja była planowana na min. 2,5 tys. MW, z czego Polska liczyła na ok. 1000 MW (Litwa chciała mieć w tej inwestycji co najmniej 34% akcji w nowej siłowni, oferując równo po 22% akcji Polsce, Łotwie i Estonii). Szacuje się, że budowa siłowni według obecnej koncepcji będzie kosztowała 3-5 mld euro i będzie zrealizowana do 2018-20 roku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: