Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2009
2009-10-06 12:15
Przeczytaj także: Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2010
James Young, szef biura Cushman & Wakefield w londyńskim City, powiedział: „Londyn po upadku banku Lehman Brothers prawie rok temu przechodził burzliwy okres. Tegoroczne badanie pokazuje jednak, że zdołał utrzymać swoją pozycję najważniejszego centrum biznesowego i finansowego w Europie, a prawdopodobnie także i na świecie. Główne firmy korporacyjne wciąż uważają, że wysoki poziom kapitału twórczego, w połączeniu z doskonałą infrastrukturą społeczną i techniczną oraz silnie rozwiniętym sektorem usług bankowych i finansowych, czynią to miasto najbardziej atrakcyjną lokalizacją biznesową. Chociaż koszty najmu powierzchni biurowych w porównaniu z innymi stolicami europejskimi pozostają na stosunkowo wysokim poziomie, czynsze zdecydowanie spadły w tym roku i najemcy poszukujący powierzchni w Londynie, znajdą tu lokale z czynszami na najniższym odnotowanym dotąd poziomie, który prawdopodobnie pozostanie konkurencyjny co najmniej do końca 2010 r. Dzięki organizacji Igrzysk Olimpijskich 2012 miasto może także liczyć na jedną z największych w historii krajowych inwestycji w infrastrukturę sportową”.
fot. mat. prasowe
European Cities Monitor 2009: Główne rankingi według poszczególnych kryteriów
Elaine Rossall, Szef Działu Badań i Doradztwa w zakresie Powierzchni Biznesowych firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „Chociaż firmy korporacyjne z uwagi na obecną sytuację niewątpliwie ograniczyły swoją działalność biznesową, zdają sobie doskonale sprawę, jak duży wpływ na sukces firmy ma odpowiednia lokalizacja i zaczynają rozważniej podejmować decyzje o wynajmie. W całej Europie można wskazać kilka miast, w szczególności Londyn, Paryż oraz Frankfurt, które zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych we wszystkich kategoriach. Ich pozycja można być jednak zagrożona, gdyż coraz więcej miast poprawia swoje wyniki w pojedynczych kategoriach. Berlin na przykład postrzegany jest jako atrakcyjna lokalizacja pod względem wewnętrznej infrastruktury transportowej oraz dostępności powierzchni biurowej, Genewa z kolei uzyskała wysoki wynik w kategorii klimatu biznesowego tworzonego przez rząd oraz jakości życia. Jeśli tym wszystkim miastom zależy na skutecznym przyciągnięciu dużej ilości inwestycji, w momencie gdy gospodarka wejdzie w fazę trwałego ożywienia, to muszą się one skupić na jak najbardziej efektywnej promocji, podnoszącej wszystkie ich najważniejsze zalety”.
Raport European Cities Monitor analizował również firmy pod względem głównych kryteriów, które mają wpływ na decyzję o relokacji biznesu. Na pierwszym miejscu znalazły się łatwy dostęp do rynku i klientów, następnie dostępność wykwalifikowanej kadry, jakość usług telekomunikacyjnych oraz transport międzynarodowy i krajowy. W ciągu ostatnich dwudziestu lat znacznie wzrosło znacznie kwestii kosztowych. Stały wzrost w rankingu ważności widoczny jest także w przypadku kosztów zatrudnienia oraz wartości nieruchomości.
Londyn, Paryż oraz Frankfurt zajmują czołową pozycję w ogólnym rankingu dzięki temu, że niezmiennie od 20 lat utrzymują się na szczycie listy najważniejszych czynników. Kraje te zdominowały listę pod względem łatwości dostępu do rynku oraz klientów, jakości usług telekomunikacyjnych, międzynarodowych połączeń transportowych oraz dostępności wykwalifikowanej kadry i niewiele jest krajów, które mogłyby stanowić dla nich poważne zagrożenie.
Przeczytaj także:
Polskie miasta: promocja leży?
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
najlepsze miasta, miasta Europy, European Cities Monitor, promocja miasta, atrakcyjność inwestycyjna, atrakcyjność inwestycyjna miasta