Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2009
2009-10-06 12:15
Przeczytaj także: Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2010
Należy jednak zauważyć pewne przesunięcia na niższych szczeblach. Mediolan i Amsterdam poprawiły swoje wyniki pod względem dostępności do rynków oraz klientów i na zmianę znajdują się w pierwszej piątce. Sztokholm stopniowo wspina się w rankingu pod względem jakości usług telekomunikacyjnych i od 2000 r. zajmuje niezmiennie czwartą pozycję. Poza czołową trójką pod względem jakości kadry wynik swój poprawiło Monachium, zbliżając się do Brukseli i Amsterdamu.
Bruksela zajmowała pierwsze miejsce pod względem różnorodności językowej przez pięć z sześciu pierwszych lat, jednak w 1996 zepchnięta przez Londyn spadła na drugie miejsce. Od tamtej pory Londyn utrzymał pozycję lidera. Amsterdam i Bruksela wciąż walczą o utrzymanie drugiego i trzeciego miejsca. Wysoki wynik odnotowały również Paryż oraz szwajcarskie miasta, Zurych oraz Genewa.
W 1990 r. Paryż był postrzegany jako najlepsze miasto pod względem jakości życia, jednak w ciągu pierwszych ośmiu lat często tracił swoją pozycję na rzecz Monachium, Barcelony czy Genewy. Od 1998 r. pierwsze miejsce wciąż zajmuje Barcelona. W rankingu tym można zauważyć najwięcej przesunięć, choć Madryt, Monachium, Genewa, Zurych, Paryż oraz ostatnio także Sztokholm zwykle uzyskują dobre wyniki.
W ciągu ostatnich 20 lat Londyn i Paryż zajmowały pierwsze i drugie miejsce pod względem łatwości poruszania się po mieście. Berlin, Barcelona, Sztokholm oraz Monachium awansowały w rankingu kosztem Brukseli oraz Frankfurtu.
Dublin utrzymuje pozycję lidera od 1995 r., kiedy to został objęty badaniem, pod względem klimatu biznesowego tworzonego przez rząd. W tym rankingu dobrze wypadły miasta Europy Środkowej, szczególnie po wejściu do Unii. Od 2001 r. przynajmniej dwa miasta z tego regionu znalazły się w pierwszej piątce. Warszawa, Praga, Budapeszt i ostatnio Bukareszt uzyskały wysoki wynik w tej kategorii.
Dwa czynniki związane z nieruchomościami wykazywały największe wahania wśród wszystkich innych czynników lokalizacyjnych. Pod względem dostępności powierzchni biurowej pierwsze miejsce zdominowały Londyn oraz Berlin, choć Lizbona, Barcelona oraz Bruksela także mogą pochwalić się zdobyciem pozycji lidera. W ciągu ostatnich 20 lat siedem miast zajęło pierwsze miejsce pod względem wartość nieruchomości biurowych w stosunku do jakości powierzchni, przy czym najczęściej na szczycie znajdowało się Glasgow a następnie Lizbona.
Większe przetasowania na szczycie listy zaobserwowano w rankingu miast charakteryzujących się najniższymi kosztami pracowniczymi, choć najczęściej pierwsze miejsca zajmowały miasta Europy Środkowo-Wschodniej: Warszawa, Budapeszt, Praga oraz Bukareszt, a także Lizbona.
fot. mat. prasowe
10 najbardziej znanych miast – zmiany w osiąganych wynikach
10 najbardziej znanych miast – zmiany w osiąganych wynikach
Zdaniem ankietowanych najważniejszymi czynnikami, które mogą wpłynąć na działalność biznesową firm w najbliższych dziesięciu latach są obawy dotyczące stanu europejskiej gospodarki oraz kwestie związane z finansowaniem przedsiębiorstw. W tym roku gospodarczy rozwój Europy Środkowej i Wschodniej uznany został jako mniej znaczący czynnik, co spowodowane jest negatywnymi skutkami globalnego spowolnienia gospodarczego, które dotknęły niemal cały region.
Informacje o badaniu
Badanie European Cities Monitor oparte jest na wywiadach z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za lokalizację 500 największych firm europejskich. Na podstawie szczegółowej analizy przygotowywany jest ogólny ranking najlepszych miast, które w ocenie firm zostały uznane jako najlepsze miasta dla prowadzenia działalności biznesowej oraz najlepsze miasta do lokowania biznesu dzisiaj. Dodatkowo przeprowadzono analizę 34 miast pod względem takich kryteriów jak jakość życia, jakość usług telekomunikacyjnych, dostęp do rynków, dostępność oraz jakość kadry pracowniczej, koszty najmu powierzchni biurowej oraz połączenia transportowe.
Przeczytaj także:
Polskie miasta: promocja leży?
![Polskie miasta: promocja leży? [© Artur Marciniec - Fotolia.com] Polskie miasta: promocja leży?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/polskie-miasta/Polskie-miasta-promocja-lezy-178830-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
najlepsze miasta, miasta Europy, European Cities Monitor, promocja miasta, atrakcyjność inwestycyjna, atrakcyjność inwestycyjna miasta