eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGrunty inwestycyjne w Polsce I-VI 2009

Grunty inwestycyjne w Polsce I-VI 2009

2009-10-07 11:31

Grunty inwestycyjne w Polsce I-VI 2009

Zmiany w cenach I poł. 2008 / I poł. 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Colliers International opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce. Wynika z niego, iż wysoki popyt na rynku nieruchomości w ostatnich latach spowodował, że ceny gruntów pod inwestycje zarówno mieszkaniowe jak i komercyjne systematycznie rosły. Działo się tak aż do pierwszej połowy 2008. Skumulowana ilość gruntów, która trafiła na rynek w 2008 roku, zmiana warunków gospodarczych i zastój na rynku nieruchomości, przyniosły zdecydowany spadek popytu i cen gruntów.

Przeczytaj także: Grunty inwestycyjne w Polsce 2008

Zarys ogólny

Raport podaje, iż po raz pierwszy na rynku jest tak duża przewaga podaży nad popytem. W minionych latach podaż gruntów inwestycyjnych była niewielka, a sytuacja pogorszyła się jeszcze z chwilą unieważnienia większości obowiązujących planów zagospodarowania. Ograniczona ilość działek przygotowanych do inwestycji oraz dobra koniunktura na rynku nieruchomości wywołały szybki wzrost cen.

fot. mat. prasowe

Zmiany w cenach I poł. 2008 / I poł. 2009

Zmiany w cenach I poł. 2008 / I poł. 2009


Dynamiczny rozwój sektora nieruchomości w Polsce zachęcił firmy nie działające do tej pory w sektorze deweloperskim, jak również deweloperów zagranicznych, do wejścia na polski rynek, nawet kosztem zakupu bardzo drogich gruntów. Wraz z pojawieniem się kryzysu finansowego w drugiej połowie 2008 roku i spadkiem popytu oraz cen na rynku nieruchomości, wiele spośród tych firm pozostało z aktywami, które znacząco zagrażają ich płynności finansowej.

Spadek popytu uderzył także w gminy, które nie mogą obecnie znaleźć chętnych na wystawiane przez nie na przetargach grunty, co znacząco ograniczy wpływy do ich budżetu.

Firmy, które dostosowały się do zmieniających się warunków rynkowych i w porę ograniczyły swoje inwestycje, szukają teraz możliwości zakupu atrakcyjnych terenów. Banki nie udzielają jednak obecnie kredytów na zakup gruntów, co daje znaczącą przewagę inwestorom dysponującym gotówką.

Tereny pod inwestycje mieszkaniowe

fot. mat. prasowe

Ceny działek pod zabudowę mieszkaniową w głównych miastach Polski za mkw PUM

Ceny działek pod zabudowę mieszkaniową w głównych miastach Polski za mkw PUM

Colliers International podaje, iż średnia wartość działek pod zabudowę mieszkaniową za mkw PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna) w największych miastach zmniejszyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 12%.

Największy spadek odnotowano w przedziale cen minimalnych, czyli cen gruntów przeznaczonych pod duże inwestycje. W największym stopniu ceny obniżyły się w Trójmieście i na Śląsku (nawet o 50%) oraz na przedmieściach Warszawy (ponad 40%). Średnio dla 7 największych aglomeracji było to 29%. W Krakowie i w centrum Warszawy odnotowany został najmniejszy spadek cen.

Maksymalne ceny ofert na grunty inwestycyjne spadły przeciętnie o około 9%. Największy spadek miał miejsce w Aglomeracji Śląskiej, Krakowie oraz w Łodzi. Poza centrum Warszawy i w Poznaniu ceny maksymalne utrzymały się na tym samym poziomie.

Największa rozbieżność wśród ofert występuje w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Świadczy to o największej różnorodności projektów inwestycyjnych, jakie oferują te rynki.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: