eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDebiuty giełdowe w Europie w III kw. 2009r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2009r.

2009-10-07 13:40

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2009r.

Europa razem - liczba i wartość IPO © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Najnowsza kwartalna ankieta PricewaterhouseCoopers dotycząca debiutów giełdowych (IPO Watch Europe), badająca zarówno liczbę, jak i wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO) na najważniejszych giełdach europejskich, wskazuje, iż na rynku pierwotnym widoczne są pierwsze oznaki ożywienia po kilku kwartałach niemal całkowitego zastoju.

Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku

W trzecim kwartale 2009 r., który tradycyjnie jest spokojnym okresem na rynku pierwotnym, miały miejsce 44 IPO o łącznej wartości 1.799 mln euro. Dla porównania, w drugim kwartale bieżącego roku odnotowano 28 IPO o łącznej wartości 456 mln euro. Wartość ofert w trzecim kwartale 2009 r. była niewiele większa od 1.606 mln euro pozyskanych przez emitentów na rynku pierwotnym w tym samym okresie roku poprzedniego.

fot. mat. prasowe

Europa razem - liczba i wartość IPO

Europa razem - liczba i wartość IPO

Wzrost aktywności na rynku IPO wskazuje, że inwestorzy, którzy w pierwszej połowie roku inwestowali głównie w spółki już notowane, próbujące poprawić swoją pozycję finansową poprzez wtórne emisje akcji, obecnie spoglądają z większym zaufaniem na inwestycje na rynku pierwotnym. Jednakże statystyki są wciąż zdecydowanie słabsze niż przed okresem spowolnienia gospodarczego – dla przykładu, liczba i wartość IPO w trzecim kwartale 2009 r. stanowią odpowiednio zaledwie 24% i 14% liczby i wartości IPO odnotowanych w trzecim kwartale 2007 r.

Richard Weaver, partner w grupie ds. rynków kapitałowych w PricewaterhouseCoopers w Londynie, stwierdził: “Aktywność na rynku IPO w ostatnim kwartale oraz liczne rozmowy z naszymi klientami skłaniają nas do zachowania umiarkowanego optymizmu, jeśli chodzi o poprawę sytuacji w zakresie liczby i wartości ofert pierwotnych. W obliczu utrzymującej się niekorzystnej sytuacji gospodarczej dokonanie jednoznacznych prognoz jest bardzo trudnym zadaniem. Wraz z poprawą nastrojów wśród inwestorów oraz uwzględniając wstrzymywaną podaż spółek portfelowych funduszy private equity, które planują wyjście z inwestycji poprzez IPO, mamy podstawy sądzić, że w pierwszej połowie 2010 r. nastąpi znaczący wzrost aktywności na rynku ofert pierwotnych.

Ponadto, wraz z nagłym powrotem aktywności na rynku IPO możemy mieć do czynienia ze swego rodzaju wyścigiem po kapitał. W tej sytuacji rekomendacją dla spółek rozważających debiut giełdowy może być rozpoczęcie odpowiednich przygotowań już teraz, tak aby mogły być gotowe z ofertą wcześniej niż konkurencja".

fot. mat. prasowe

Pięć największych IPO

Pięć największych IPO

Z IPO Watch Europe wynika, iż liczba IPO w trzecim kwartale 2009 r. spadła o 35% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, jednak ich wartość była wyższa o 12% dzięki znaczącemu wzrostowi średniej wartości oferty w minionym kwartale, porównując zarówno do trzeciego kwartału 2008 r., jak i do drugiego kwartału 2009 r. (wzrost średniej wartości oferty o odpowiednio 67% i 162%). Pięć największych ofert stanowiło 81% całości kapitału pozyskanego na rynku pierwotnym w trzecim kwartale 2009 r., na pozostałe 39 IPO przypadło jedynie 343 mln euro.

W minionym kwartale debiuty na najważniejszych rynkach europejskich zostały zdominowane przez spółki spoza kontynentu, do których wpłynęło aż 97% całości pozyskanego kapitału. Razem, w drodze 13 IPO spółek spoza Europy, pozyskano 1.746 mln euro. Z kolei, oferty tych nieeuropejskich podmiotów zostały zdominowane przez oferty Globalnych Kwitów Depozytowych (GDR – Global Depositary Receipts) . W drodze ośmiu ofert GDR pozyskano 1.596 mln euro w minionym kwartale.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: