Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2009r.
2009-10-07 13:40
Przeczytaj także: IPO w Europie w 2024 roku. Historyczny debiut Żabki na GPW
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była piątym rynkiem pod względem wartości IPO (8 mln euro) oraz drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów (dziewięć IPO).
Na hiszpańskiej BME w trzecim kwartale miały miejsce dwa IPO – jeden debiut na rynku głównym bez oferty akcji oraz oferta o wartości 7 mln euro na alternatywnym rynku Mercado Alternativo Bursátial (MAB), który rozpoczął działalność w marcu 2008 r., jako wzorowany na londyńskim AIM. Był to zarazem pierwszy debiut na tym rynku.
PwC podaje, iż w trzecim kwartale 2009 r. również na rynkach amerykańskich zaobserwowano wzrost aktywności w zakresie ofert pierwotnych. Przeprowadzono tam 20 IPO o łącznej wartości 4.016 mln euro, w porównaniu do 11 IPO o wartości 935 mln euro w trzecim kwartale 2008 r. Rynki amerykańskie przyciągnęły pięć zagranicznych IPO – cztery dotyczyły spółek z Chin, jedno – spółki z Hong Kongu. Łączna wartość IPO spółek zagranicznych wyniosła 778 mln euro. Natomiast na rynku rosyjskim w trzecim kwartale bieżącego roku nie odnotowano aktywności na rynku pierwotnym, wobec sześciu IPO bez oferty akcji w analogicznym okresie 2008 r.
Warszawa drugim rynkiem pod względem liczby IPO w Europie
Z ankiety PwC wynika, iż w trzecim kwartale 2009 r. GPW w Warszawie była drugim po NYSE Euronext rynkiem w Europie pod względem liczby IPO oraz piątym pod względem wartości przeprowadzonych ofert. Mimo, iż wakacyjny okres nie obfitował w spektakularne oferty zarówno w Polsce, jak i na pozostałych europejskich rynkach, to GPW utrzymała wysoką pozycję w bieżącym kwartale. Utrzymująca się niepewność co do skutków kryzysu finansowego w dalszym ciągu hamuje aktywność na giełdach.
W okresie od lipca do września 2009 r. na warszawskim parkiecie miało miejsce dziewięć debiutów, w tym tylko jeden na rynku głównym. O ile liczba IPO jest nieznacznie większa w porównaniu do drugiego kwartału 2009 r., w którym odnotowano siedem debiutów, oznacza to znaczący spadek w zestawieniu z 13 debiutami w trzecim kwartale 2008 r. Warto zwrócić uwagę na IPO drugiego podmiotu zagranicznego na NewConnect – czeskiej spółki BGS Energy Plus działającej w sektorze energii odnawialnej.
Łączna wartość ofert przeprowadzonych na warszawskim parkiecie w trzecim kwartale wyniosła 8 mln euro i stanowiła tylko 0,4% wartości wszystkich ofert odnotowanych na najważniejszych giełdach europejskich w tym okresie. W stosunku do 126 mln euro pozyskanych w drugim kwartale bieżącego roku oznacza to spadek o 94%, natomiast w porównaniu do trzeciego kwartału roku poprzedniego (14 mln euro) – obniżkę o 43%. Powodem takich spadków jest fakt, iż osiem na dziewięć debiutujących spółek wybrało rynek NewConnect (z czego trzy zdecydowały się jedynie na dopuszczenie dotychczasowych akcji do obrotu, bez przeprowadzania oferty nowych). Ponadto należy przypomnieć, że w drugim kwartale 2009 r. odbyła się oferta spółki wydobywczej Lubelski Węgiel „Bogdanka”, która pozyskała z rynku aż 116 mln euro (528 mln zł).
Największym IPO w Warszawie w omawianym okresie była przeprowadzona na rynku głównym oferta spółki Delko, zajmującej się dystrybucją materiałów chemiczno-kosmetycznych. Spółka pozyskała z rynku 3,5 mln euro (14,3 mln zł). Debiut Delko okazał się jednocześnie jedynym IPO na rynku głównym GPW w trzecim kwartale 2009 r. Spółki debiutujące na NewConnect to Tesgas, Eko Export, Artefe, Call2Action, Hefal Serwis, Sobet, Microtech International i wspomniana czeska BGS Energy Plus. Łącznie podmioty te pozyskały 4,2 mln euro.
Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PricewaterhouseCoopers, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Warszawie: „Wakacyjne miesiące na polskim rynku IPO charakteryzowała niska aktywność pod względem wartości przeprowadzonych ofert. Wprawdzie w okresie od lipca do września odnotowano wzrost liczby debiutów w stosunku do poprzedniego kwartału, jednak było to zasługą małych spółek debiutujących na NewConnect. Brak ofert o większej wartości świadczy o wciąż utrzymującej się niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji na rynkach kapitałowych. Jednak z perspektywy inwestorów odkładane w czasie plany dotyczące IPO są częściowo kompensowane emisjami wtórnymi z prawem poboru, jak np. odbywająca się oferta akcji banku PKO BP o wartości ponad 5 mld zł.”
Przeczytaj także:
IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku
![IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku [© rawpixel.com na Freepik] IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/debiuty-gieldowe/IPO-w-Europie-spadek-aktywnosci-w-III-kwartale-2024-roku-262728-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl