Internet szerokopasmowy: lepszy dostęp
2009-10-08 12:34
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Internet szerokopasmowy w Polsce 2010-2012
Po raz pierwszy porównano również jakość dostępu szerokopasmowego za pomocą połączeń stałych i komórkowych.Wyniki pierwszego badania jakości łącz szerokopasmowych zostały opublikowane we wrześniu 2008 r. Ich celem było zbadanie stopnia dostępu do aplikacji i usług internetowych nowej generacji w poszczególnych krajach. Zespół badawczy zaprezentował, że jakość dostępu szerokopasmowego jest związana ze stopniem rozwoju danego kraju. Zauważono także, że kraje, w których dostęp szerokopasmowy należał do obszarów zainteresowania rządu, oferowały najwyższą jakość połączeń. W tegorocznym raporcie uwzględniono dodatkowo 24 nowe kraje i przeanalizowano jakość dostępu szerokopasmowego w ponad 240 miastach na całym świecie.
Wyniki badania z 2009 roku uwzględniają dane określające stopień rozwoju łączy szerokopasmowych w poszczególnych krajach w połączeniu z jakością usług dostępu szerokopasmowego, faktycznie odczuwalną przez obywateli tego kraju.
Najważniejsze fakty/wnioski:
Przeciętna jakość dostępu szerokopasmowego wzrosła na całym świecie:
- globalna przeciętna przepustowość pobierania danych wzrosła o 49%, do 4,75 Mb/s
- globalna przeciętna przepustowość łączy wzrosła o 69%, do 1,3 Mb/s,
- globalne przeciętne opóźnienie spadło o 21%, do 170 milisekund.
Wśród liderów dostępu szerokopasmowego w 2009 roku pierwsze miejsce zajmuje Korea Południowa.
fot. mat. prasowe
Korea Południowa wyprzedziła Japonię - zeszłorocznego lidera jakości dostępu szerokopasmowego – poprawiając wynik badania jakości dostępu szerokopasmowego (Broadband Quality Score – BQS) o 72%. Taka poprawa była możliwa dzięki staraniom rządu, mającym na celu umocnienie pozycji Korei wśród światowych liderów technologii teleinformatycznych. W połączeniu z wyższą penetracją gospodarstw domowych, wynik końcowy pozwolił Korei Południowej wyprzedzić Japonię w rankingu liderów w obszarze dostępu szerokopasmowego.
Japonia wyróżnia się na tle konkurencji ze względu na liczbę miast o najwyższej jakości dostępu szerokopasmowego na świecie. W rankingu tym prowadzą Jokohama i Nagoja, a Sapporo zostało sklasyfikowane na czwartym miejscu.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl