eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport IX 2009

Przetargi - raport IX 2009

2009-10-09 11:11

Przetargi - raport IX 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Okres spowolnienia gospodarczego oznacza dla większości firm "polowanie" na każdego potencjalnego klienta. Bardzo atrakcyjnym odbiorcą towarów czy usług może się okazać podmiot publiczny - szkoła, urząd, gmina, miasto. Najczęstszą drogą pozyskania zamówienia publicznego jest udział w przetargu. Jak wskazują dane opracowane przez portal eGospodarka.pl, liczba przetargów ogłaszanych przez instytucje sektora publicznego we wrześniu wzrosła. To dobra wiadomość, szczególnie dla firm z sektora MSP, które obsługują większość publicznych kontraktów, głównie tych o niższej i średniej wartości.

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019

Sektor publiczny jest dla wielu przedsiębiorstw jednym z najważniejszych odbiorców ich towarów czy usług. Jest także znakomitym kontrahentem, na ogół płaci bowiem za dostarczone towary lub usługi bez zbędnych opóźnień. Ryzyko bankructwa i niewypłacalności instytucji sektora publicznego jest niewielkie, dlatego dla wielu przedsiębiorstw są to bardzo "bezpieczni", niemal wymarzeni klienci.

W okresie spowolnienia, gdy sektor komercyjny wprowadza radykalne oszczędności, a wiele firm staje się niewypłacalnych, pozyskanie publicznego kontrahenta może dla części przedsiębiorstw oznaczać możliwość przetrwania. Ponadto w czasie spowolnienia zatory płatnicze stają się niestety zmorą wielu firm, a pozyskanie odbiorcy z sektora publicznego może poprawić bieżącą płynność finansową przedsiębiorstwa.

Powakacyjny wzrost

Dane opracowane przez serwis www.eGospodarka.pl, pokazują, że w pierwszym powakacyjnym miesiącu wzrosła liczba ogłaszanych zamówień publicznych. O ile w sierpniu w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się łącznie 11 tys. 800 ogłoszeń o przetargach, o tyle we wrześniu było ich już 13 tys. 304, co oznacza wzrost o 12,75 procent.

Podstawowa przyczyna wzrostu jest zapewne trywialna - w instytucjach publicznych miesiące letnie są czasem typowo urlopowym, zakończenie sezonu wypoczynku oznacza więc powrót osób odpowiedzialnych za przetargi do pracy. Ponadto nadciągający nieubłaganie koniec roku - w tym budżetowego - pozwala już na oszacowanie tegorocznych wydatków i ewentualne zagospodarowanie środków finansowych, które z różnych względów trzeba wydać do końca roku.
Przeczytaj także: Przetargi - raport I kw. 2019 Przetargi - raport I kw. 2019

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: