Europejczycy cenią bezpieczeństwo w pracy
2009-10-09 11:59
Decydujące czynniki przy szukaniu nowej pracy © fot. mat. prasowe
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) opublikowała wyniki ogólnoeuropejskiego badania opinii publicznej na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Z badania wynika, że wśród obywateli Unii Europejskiej panuje powszechna obawa, że obecny kryzys gospodarczy może mieć negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo w pracy, zagrażając pozytywnym zmianom, jakie respondenci dostrzegli w ostatnich pięciu latach.
Przeczytaj także: Jak inwestować w zdrowie pracowników? O czym powinien pamiętać pracodawca?
Pogorszenie koniunktury gospodarczej źródłem presji wywieranej na europejskich pracownikówZ badania opinii publicznej wynika, że sześciu na dziesięciu Europejczyków spodziewa się, że światowe pogorszenie koniunktury gospodarczej przyniesie pogorszenie warunków pracy, zwłaszcza w odniesieniu do zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto zdecydowana większość respondentów (75%) z państw członkowskich uważa, że zły stan zdrowia jest przynajmniej w pewnym stopniu skutkiem wykonywanej pracy.
Jukka Takala, dyrektor EU-OSHA, dostrzega wyzwania, przed jakimi obecnie stają przedsiębiorstwa i przypomina o inwestowaniu w zdrowie swoich pracowników: „Kryzys finansowy może doprowadzić do tego, że organizacje będą ignorować lub minimalizować znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Istnieje wręcz ryzyko, że przedsiębiorstwa będą rozważać ograniczenie swoich inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy. [...]”.
Najważniejsze są wynagrodzenie i bezpieczeństwo zatrudnienia
fot. mat. prasowe
Decydujące czynniki przy szukaniu nowej pracy
Lepsze informacje – lepsze warunki dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa
Pokrzepiające jest to, że w wielu państwach członkowskich (szczególnie w UE-15) obywatele uważają, że są dobrze poinformowani o zagrożeniach w miejscu pracy, a zdaniem 57% respondentów w ostatnich pięciu latach zdrowie i bezpieczeństwo w pracy uległy poprawie.
Różnice płci
Przeprowadzone badanie opinii publicznej odzwierciedla również różne postawy wobec bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, w zależności od płci. Mężczyźni uznali wynagrodzenie (61%) i bezpieczeństwo zatrudnienia (55%) za najważniejszy czynnik przy podejmowaniu nowej pracy, w porównaniu z niższym odsetkiem takich samych odpowiedzi wśród kobiet (odpowiednio 53% i 51%). Z drugiej strony wydaje się, że kobiety przykładają większą wagę do godzin pracy (26%) niż mężczyźni (19%).
Przeczytaj także:
Jakie obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl