Sprzęt elektroniczny a zielone technologie
2009-10-16 10:58
Dwie organizacje non-profit, ChemSec i Clean Production Action, opublikowały raport pt. "Ekologizacja sprzętu elektronicznego dla konsumentów: wycofywanie się ze stosowania bromu i chloru" ("Greening Consumer Electronics: Moving Away from Bromie and Chlorine"), dotyczący siedmiu przedsiębiorstw, które opracowały rozwiązania korzystne dla środowiska naturalnego, eliminujące potrzebę zaistnienia większości - a w wielu przypadkach: wszystkich - zastosowań substancji chemicznych na bazie bromu i chloru.
Przeczytaj także: Indie światową potęgą elektroniki
„Te siedem przedsiębiorstw pokazało, że istnieją mniej toksyczne i wciąż niedrogie alternatywy dla substancji wzbudzających szczególne obawy, które to rozwiązania nie zmniejszają wydajności czy niezawodności urządzeń”, powiedziała Alexandra McPherson, Project Director w CPA. „Firmy te mają wielkie szanse, aby zdobyć przewagę nad konkurencją na rynku oraz w środowisku legislacyjnym, coraz bardziej wrażliwym na stosowanie toksycznych substancji w produktach przeznaczonych do użytku przez konsumentów".Wykorzystanie na dużą skalę bromu i chloru w materiałach ognioodpornych oraz w żywicy syntetycznej, np. w tworzywach ognioodpornych na bazie bromu (BFR) oraz w polichlorku winylu (PVC), skupiło na sobie światową uwagę, kiedy badania naukowe przedstawiły wpływ tych substancji na tworzenie się wysoce toksycznych dioksyn. Dioksyna, silna substancja rakotwórcza dla ludzi, toksyczna już w bardzo niewielkich ilościach, wraz z innymi szkodliwymi związkami chemicznymi, jest w sposób niezamierzony uwalniana do środowiska naturalnego podczas spalania i wytapiania odpadów elektronicznych.
Z raportu wynika, że aktualna infrastruktura służąca do recyklingu i utylizacji odpadów, mająca zapewnić bezpieczne ponowne wykorzystanie i recykling przestarzałego sprzętu, jest nieskuteczna wobec bardzo szybko powiększającego się strumienia światowych odpadów. Ponadto, duża część tych odpadów jest w coraz większym zakresie wysyłana do krajów rozwijających się, które mają jeszcze mniejszą zdolność do prawidłowego zarządzania odpadami. Badania naukowe dokumentują gromadzenie się tych szeroko rozprzestrzenionych zanieczyszczeń w powietrzu, wodzie, glebie i osadach wodnych, skąd w coraz większym stopniu przedostają się one do przewodu pokarmowego ludzi i zwierząt.
„Raport ten dostarcza bardzo ważnych wskazówek dla przedsiębiorstw, które jeszcze nie dokonały przejścia na inne materiały”, powiedział Nardono Nimpuno, Senior Policy Advisor w ChemSec. „Redukcja bromu i chloru jest bardzo ważną oznaką przywództwa w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, dla eliminowania toksycznych odpadów. Przywództwo to widziane jest w szerszej optyce spójności w dziedzinie poprawiania wpływu, jaki na środowisko naturalne ma pełen cykl życia produktów. Naszym celem jest wykorzystanie tych informacji do wdrażania zmian w całym sektorze elektronicznym.”
Poniżej wymieniono siedem przedsiębiorstw, o których mówi wspomniany raport:
Apple (USA) – Firma Apple opracowała innowacyjny program ograniczający stosowanie prawie wszystkich związków bromu i chloru, na wszystkich liniach produkcyjnych tego przedsiębiorstwa. A zatem, Apple oferuje teraz szeroką gamę produktów adresowanych do indywidualnych konsumentów, które są wolne od PVC i BFR, w tym iPhone'ów i iPod’ów, a także komputerów, które również wolne są od BFR i od większości zastosowań PVC.
Przeczytaj także:
Branża elektro, czyli atrakcyjna praca nie tylko dla elektronika
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl