Kaspersky Lab: pułapki w Internecie
2009-10-17 00:16
© fot. mat. prasowe
Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, opublikował nowy artykuł pt. "Pułapki w Internecie". Tekst objaśnia zagrożenia, na jakie narażeni są wszyscy użytkownicy Internetu, a w szczególności Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Globalną Siecią. Opisuje on typowe oszustwa cyberprzestępców, a także zawiera porady, dzięki którym można zabezpieczyć swoje dane i pieniądze.
Przeczytaj także: Kaspersky Lab: spam w YouTube
Już w bardzo młodym wieku każdy z nas uczy się analizować - świadomie lub nieświadomie - mowę ciała i intonację innych ludzi. Badania pokazują, że przez około 60% czasu zwracamy większą uwagę na mowę ciała osób, które do nas mówią, niż ich słowa i wykorzystujemy te informacje do wnioskowania o prawdomówności naszego rozmówcy. Wnioski te pomagają nam bronić się przed oszustami lub osobami próbujących nami manipulować. Musimy jednak pamiętać, że oszuści istnieją nie tylko w realnym życiu - od pewnego czasu obserwujemy znaczny wzrost oszustw wirtualnych. To oznacza, że musimy stosować nowe podejście do oceny potencjalnych zagrożeń. Korzystając z poczty elektronicznej czy portali społecznościowych nie możemy wspomagać się mową ciała czy intonacją, mamy tylko tekst i grafikę. Czy to oznacza, że nie możemy tu polegać na naszym instynkcie?Na pozór wydaje się, że nie. Na szczęście Internet posiada pewne aspekty, które mogą być interpretowane i zrekompensować nam instynktowną reakcję, która tak bardzo pomaga nam wykryć oszustwa. Musimy tylko nauczyć się, na co zwracać uwagę. Cyberprzestępcy i oszuści nie mają zamiaru wynajdywać koła po raz drugi, dlatego gdy raz natrafisz na oszustwo lub inne zagrożenie i nauczysz się, że to coś niebezpiecznego, możesz wykorzystać te informacje w przyszłości.
Klasyczne zagrożenia związane z pocztą elektroniczną
Jeżeli w świecie Internetu jesteś nowicjuszem, prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobisz, będzie założenie sobie konta pocztowego. Dzięki temu Twoja rodzina i przyjaciele będą mogli się z Tobą kontaktować, a Ty, posiadając ważny adres e-mail, będziesz mógł kupować różne rzeczy online lub rejestrować się na forach i portalach społecznościowych.
Niestety, tak samo jak skrzynka listowa w Twoim domu zapycha się ulotkami reklamowymi, o które nigdy nie prosiłeś, również Twoja elektroniczna skrzynka może wypełnić się niechcianymi wiadomościami. Do 89% wszystkich wysyłanych wiadomości e-mail to tak zwany spam: niechciane wiadomości oferujące tanie kredyty oraz szeroki wybór innych produktów i usług. Takie oferty są nielegalne, a wiadomości często zawierają odsyłacze do stron internetowych zainfekowanych wirusami, trojanami lub innymi nieprzyjemnymi programami. Najlepiej usunąć je od razu, bez czytania, wtedy nie będą w stanie uszkodzić komputera - jedyną rzeczą, jaką stracisz, będzie czas, jaki spędzisz na ich usuwaniu.
Jednak również w tym przypadku sprawdza się powiedzenie łatwiej powiedzieć niż zrobić. Czasem wiadomości, jakie otrzymujemy, wyglądają zbyt zachęcająco, aby po prostu wyrzucić je do kosza. Cyberprzestępcy są sprytni: największą aktywność wykazują w okolicach największych świąt, takich jak Boże Narodzenie i Walentynki.
Cyberprzestępcy nie żerują tylko na świętach i gorących tematach. Internet często określany jest jako najlepsze medium rozrywkowe i można w nim znaleźć mnóstwo stron zawierających wyłącznie zabawne artykuły, zdjęcia czy filmy. Któż z nas nie lubi się trochę rozerwać? Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości o intrygujących tematach, takich jak "Zobacz ten śmieszny filmik!" czy "Zabawne zdjęcie!" Powinieneś jednak oprzeć się pokusie otwarcia pliku, który został załączony do takiej wiadomości: na 99,99% będzie zawierał programy, które mogą uszkodzić dane przechowywane na Twoim komputerze, szpiegować Twoją aktywność online i/lub wyłudzić od Ciebie pieniądze.
Przeczytaj także:
Życzenia świąteczne od cyberprzestępców
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Kaspersky Lab, cyberprzestępstwa, cyberprzestępcy, spam, zagrożenia w interncie, scareware, szkodliwe programy, kradziez danych