Kaspersky Lab: pułapki w Internecie
2009-10-17 00:16
Przeczytaj także: Kaspersky Lab: spam w YouTube
Wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy dzięki takim usługom mogą przekształcić do krótkiej postaci adresy prowadzące do zainfekowanych stron. Wiadomości zawierające takie odsyłacze mogą być rozprzestrzeniane automatycznie i obiecują odbiorcy, że pozna prawdę o niektórych sensacyjnych Newach. Wiadomości zawierające odsyłacze do zainfekowanych stron to po prostu bardziej zaawansowana wersja oszustw wykorzystujących pocztę elektroniczną - żerują na Twojej ciekawości.
Możesz się jednak zabezpieczyć, wykorzystując dodatkowe narzędzia: na przykład, popularna wtyczka do Firefoksa przekonwertuje krótki adres URL do jego pierwotnej postaci, jeżeli przytrzymasz kursor myszki nad takim odsyłaczem. W ten sposób dowiesz się, czy odsyłacz prowadzi do bezpiecznej strony czy nie.
Filmy, gry, muzyka... i szkodliwe oprogramowanie
Jeżeli nie jesteś zaawansowanym internautą, w Sieci będziesz szukał przede wszystkim filmów, muzyki, programów telewizyjnych oraz gier komputerowych. Gry, które możesz pobrać w Internecie, często zawierają tzw. cracki, które mogą być wykorzystywane do obchodzenia zabezpieczeń przed kopiowaniem. Narzędzia te są dostarczane przez hakerów, którzy albo uważają, że cała zawartość powinna być dostępna za darmo, albo chcą po prostu zaistnieć w świecie hakerów. Pobierając plik, możesz pobrać wraz z nim szkodliwe oprogramowanie; cyberprzestępcy dobrze wiedzą, że istnieje duże zapotrzebowanie na darmowe materiały, dlatego maskując swoje szkodniki pod postacią popularnych plików lub dodając je do popularnych plików, zwiększają liczbę potencjalnych ofiar. Wraz z grą możesz pobrać bonus w postaci tzw. trojana "bankowego". Niebezpieczeństwo pobrania szkodliwego oprogramowania za pośrednictwem sieci P2P jest stosunkowo duże.
fot. mat. prasowe
Pobierając nielegalnie grę lub film możesz, mimo łamania prawa, zaoszczędzić pieniądze, jeśli jednak ściągniesz przy okazji również trojana stworzonego w celu kradzieży danych bankowych, możesz stracić dużo pieniędzy, a wtedy oszczędności będą niewielkie w stosunku do strat, jakie poniesiesz. Dlatego w tym przypadku uczciwość popłaca.
Wnioski
Cyberprzestępcy są niezwykle twórczy i ciągle dostosowują swoje oszustwa do nieustannie ewoluujących technologii internetowych i aplikacji. W większości przypadków modyfikują stare oszustwa w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane z nowymi mediami. Najlepszym przykładem jest klasyczna wiadomość spamowa zawierająca odsyłacz do zainfekowanej strony internetowej. Wiele osób nauczyło się, że nigdy nie należy klikać odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail pochodzących od nieznanego nadawcy. Gdy jednak metoda ta została zaadaptowana do wiadomości wysyłanych za pośrednictwem portali społecznościowych, znacznie wzrosła liczba osób, które klikały odsyłacze.
Na koniec, nie zapominaj, aby zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli coś brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie prawdziwe nie jest. Jeżeli coś spowoduje, że zapalą się światełka ostrzegawcze, zaufaj swoim przeczuciom dotyczącym Internetu. Zdrowa dawka sceptycyzmu pomoże Ci ochronić się przed oszustwami: resztę zrobi dobre rozwiązanie bezpieczeństwa i uaktualnione oprogramowanie.
Autor: Christian Funk
Przeczytaj także:
Życzenia świąteczne od cyberprzestępców

oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Kaspersky Lab, cyberprzestępstwa, cyberprzestępcy, spam, zagrożenia w interncie, scareware, szkodliwe programy, kradziez danych