eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEkologiczne źródła energii wg Polaków

Ekologiczne źródła energii wg Polaków

2009-10-19 12:46

Ekologiczne źródła energii wg Polaków

Które z niżej wymienionych źródeł energii uważa Pan/Pani za najbardziej ekologiczne? © fot. mat. prasowe

Niemal co piąty Polak jest zdania, że energia elektryczna jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii - wynika z raportu TNS OBOP, przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych. Tymczasem proces wytwarzania energii elektrycznej w znacznym stopniu związany jest z wysoką emisją do atmosfery szkodliwych dla środowiska gazów.

Przeczytaj także: Odnawialne źródła energii - wielka niewiadoma

Polacy zapytani o znajomość ekologicznych źródeł energii, na pierwszym miejscu wymieniają odnawialne źródła energii (OZE). Takiego zdania jest przeszło 57% respondentów, zwłaszcza z wyższym wykształceniem. Jednak tuż za OZE, jako najbardziej ekologiczne wskazywane jest przez nich drewno i energia elektryczna.

fot. mat. prasowe

Które z niżej wymienionych źródeł energii uważa Pan/Pani za najbardziej ekologiczne?

Które z niżej wymienionych źródeł energii uważa Pan/Pani za najbardziej ekologiczne?








„Szacuje się, że przeszło połowa energii elektrycznej Unii Europejskiej wytwarzana jest z paliw kopalnych, a więc węgla kamiennego i brunatnego. Oznacza to wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery przy produkcji energii, a co za tym idzie pogłębienie efektu cieplarnianego” – zaznacza dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). „Ważnym czynnikiem dla spowolnienia postępujących zmian klimatycznych jest redukcja emisji szkodliwych gazów do atmosfery m.in. poprzez zastąpienie nieekologicznych źródeł energii bardziej przyjaznymi środowisku” – dodaje dr inż. Węglarz.

Odnawialne źródła energii to takie, których zasoby same się odnawiają i z tego powodu są praktycznie niewyczerpalne. Są to głównie energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i z biomasy. Zaletą inwestycji w tego typu rozwiązania jest ich istotna rola w zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery, jednak nie każde rozwiązanie może być bez przeszkód stosowane w każdych warunkach klimatycznych. Dla najbardziej efektywnego wykorzystania takich instalacji ważne są czynniki, jak poziom rocznego operowania promieni słonecznych lub siła wiatru w skali roku. Do korzystania z OZE predysponowane są zatem określone regiony w kraju.

Inne przyjazne źródła energii?

Przyjazne dla środowiska są także inne źródła energii, jak gaz ziemny i gaz płynny. Jednak gaz ziemny wskazuje tylko 18% badanych, a płynny już zaledwie 7% Polaków. Tymczasem LPG (Liquified Petroleum Gas) to paliwo, które posiada o blisko 20% mniejszą emisję CO2 w odniesieniu do oleju opałowego oraz o połowę w stosunku do węgla kamiennego. Gaz płynny ma szerokie zastosowanie zarówno w przypadku dużych przedsiębiorstw (np. przy wykorzystaniu urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych lub kolektorów słonecznych) czy indywidualnych użytkowników (np. przydomowe zbiorniki na gaz lub autogaz). Zaletą gazu płynnego jest również to, iż można z niego korzystać zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: