Rynek pracy specjalistów III kw. 2009
2009-10-22 10:49
Liczba ofert pracy w Pracuj.pl w 2009 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów II kw. 2009
fot. mat. prasowe
Liczba ofert pracy w Pracuj.pl w 2009
BRANŻE: Lepsze czasy dla branży szkoleniowej, gorsze dla IT
fot. mat. prasowe
Oferty pracy w III kwartale 2009 roku według branż
Z raportu wynika, że w pierwszej trójce najwięcej rekrutujących branż nie ma zmian w stosunku do poprzedniego kwartału – pierwszą pozycję utrzymała branża handel i sprzedaż, z której pochodziło ponad 35% wszystkich propozycji. Na drugim miejscu uplasowała się branża finansowa z ponad 6 tys. ofert pracy, a na trzecim branża budowlana, która w II kwartale zanotowała prawie pięcioprocentowy spadek liczby ofert w stosunku do kwartału I. Tym razem liczba ofert wzrosła o nieco ponad 8%.
Zdecydowanie największy przyrost ofert pracy dotyczył branży edukacyjnej i szkoleniowej (ponad 57%), która boleśnie odczuła skutki kryzysu; pracodawcy zmuszeni ciąć koszty często sięgali po budżety szkoleniowe. Wyraźny wzrost ofert odnotowano również w przypadku przemysłu chemicznego (o 34%) oraz w branży marketingowej i medialnej (o 23%).
fot. mat. prasowe
Oferty pracy w III kwartale 2009 roku według specjalizacji zawodowej
Raport podaje, iż do czołówki zestawienia powróciły oferty dla finansistów, w III kwartale było ich o 9% więcej niż w II kwartale. Pierwsze miejsce niezmiennie zajmują propozycje dla handlowców, które stanowiły prawie połowę wszystkich w analizowanym okresie. Na drugim miejscu, podobnie jak w poprzednim kwartale, uplasowały się oferty dla osób chcących pracować w działach obsługi klienta i call center, w przypadku tych działów przyrost był dość znaczący (o ponad 22%).
O 16% więcej ofert było również dla pracowników działów produkcyjnych, do łask wrócili też pracownicy marketingu, reklamy i PR (o 11% więcej ofert). Najbardziej widoczny wzrost odnotowano w przypadku działów tłumaczeń (ponad 42%).
W III kwartale największy procentowy spadek liczby ofert dotyczył działów kontroli jakości oraz działów IT (po ok. 10%).
REGIONY: Ożywienie na lokalnych rynkach pracy
Z analizy Pracuj.pl wynika, że ożywienie było widać na wszystkich lokalnych rynkach pracy, ale szczególnie cieszy fakt, że największy przyrost ofert dotyczył regionów, w których bezrobocie jest znaczące – województw podkarpackiego (wzrost o prawie ¼) i podlaskiego (wzrost o prawie 20%).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl