Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2009
2009-10-22 13:50
Wskaźnik BIG © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego II kw. 2009
Na uwagę zasługuje fakt, że w październiku 2009 r. wskaźnik BIG wzrósł po raz pierwszy od sierpnia 2008 r., jednocześnie osiągając najwyższy poziom w tym roku.fot. mat. prasowe
Wskaźnik BIG
fot. mat. prasowe
Jaki procent należności wobec Pana(i) firmy / banku płacony jest zgodnie z terminem?
Niestety nadal ponad połowa ogółu badanych (55%) deklaruje, że ich firma odczuwa negatywne skutki kryzysu. Z kolei dla 38% ankietowanych obecna sytuacja gospodarcza nie przyniosła żadnych zmian. Co ciekawe dla 6% badanych kryzys przyniósł pozytywne skutki i zwiększył ilość zamówień. Według deklaracji, kryzys najdotkliwiej odczuwają przedsiębiorcy indywidualni. Aż 67% z nich przyznaje, że odczuwa jego negatywne skutki. Jednocześnie zaledwie co trzeci uważa, że kryzys nie wpłynął na działalność jego firmy.
fot. mat. prasowe
Czy Pana(i) firma odczuwa efekty kryzysu?
Na uwagę zasługuje też fakt, że spośród badanych reprezentujących sektor finansowy 13% przyznaje, że w ich przypadku efekty kryzysu są pozytywne. W tej grupie przeważają firmy zajmujące się wykupywaniem długów, faktoringiem oraz usługami leasingowymi.
Informacje o badaniu
Raport BIG (Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej) zaczęto badać, by stale monitorować wpływ bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa gospodarczego. Na zlecenie firmy InfoMonitor, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm – dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Do sierpnia 2009 r. nazwę wskaźnika określano jako BOG. We wrześniu 2009 zmieniono jego nazwę na wskaźnik BIG. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.
Do pobrania:
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl