Koniunktura przemysłowa X 2009
2009-10-23 10:55
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2009
Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w październiku pesymistyczne, gorsze niż we wrześniu i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco większe niż przed miesiącem ograniczenie portfela zamówień oraz pogorszenie sytuacji finansowej. W konsekwencji bieżąca produkcja budowlano-montażowa jest oceniana pesymistycznie, podobnie jak we wrześniu br. Przewidywany na najbliższe miesiące spadek portfela zamówień powoduje, że prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw są bardziej pesymistyczne od formułowanych we wrześniu br.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w październiku oceniany negatywnie i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, odpowiednie prognozy są nieco bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są nadal negatywne, gorsze od formułowanych przed miesiącem.
W październiku oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczne opinie, nieco lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem, choć gorsze od formułowanych w październiku trzech ostatnich lat, zgłaszają przedsiębiorcy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (nieco lepiej niż we wrześniu br., choć gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat) oraz transport i gospodarka magazynowa (podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej niż w październiku ostatnich sześciu lat). Na najbardziej znaczący spadek koniunktury w porównaniu z ocenami sprzed miesiąca wskazują jednostki z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W październiku ogólny klimat koniunktury jest oceniany pozytywnie (plus 1), choć nieco mniej optymistycznie niż we wrześniu (plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 19% (przed miesiącem odpowiednio 21% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Bieżący portfel zamówień oceniany jest lepiej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest poprawą krajowego portfela zamówień, gdyż zagraniczny portfel zamówień jest nadal ograniczany. Bieżąca produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu. Prognozy portfela zamówień i produkcji są nadal pozytywne, choć ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Mimo to nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych we wrześniu. Utrzymuje się skala planowanych zwolnień pracowników. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać.
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Negatywne oceny klimatu koniunktury zgłaszane są przez przedsiębiorstwa małe i średnie, podczas gdy oceny jednostek dużych są pozytywne.
Najbardziej pesymistyczne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej tych jednostek są nadal negatywne, zbliżone do sygnalizowanych we wrześniu. W najbliższych trzech miesiącach mogą utrzymać się prognozowane miesiąc wcześniej redukcje zatrudnienia. Spodziewany jest spadek cen wyrobów gotowych, nieco wolniejszy niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.
Ogólny klimat koniunktury w jednostkach średnich oceniany jest nadal negatywnie, nieco gorzej niż we wrześniu. Wpływają na to gorsze niż przed miesiącem prognozy portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są mniej pesymistyczne od odnotowanych we wrześniu. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za nadmierny. Dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest wciąż negatywnie. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów mogą spadać.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl