eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa X 2009

Koniunktura przemysłowa X 2009

2009-10-23 10:55

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2009


Oceny ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach dużych zbliżone są do formułowanych we wrześniu. Odnotowuje się wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji. Przedsiębiorcy tej grupy przewidują, że w najbliższych miesiącach wzrost portfela zamówień i produkcji może być wolniejszy niż prognozowano we wrześniu. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów. Zwiększają się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, co powoduje, że utrzymują się negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy sytuacji finansowej. Planowane redukcje zatrudnienia są zbliżone do prognoz z września. Ceny wyrobów gotowych mogą nieznacznie spadać.

W październiku przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 18 – wzrost o 3 punkty), metali (minus 17 – wzrost o 1 punkt), maszyn i urządzeń (minus 15 – spadek o 2 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (minus 12 – wzrost o 6 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 8 – spadek o 6 punktów), metalowych wyrobów gotowych (minus 7 – wartość nie ulega zmianie), wyrobów z drewna (minus 7 – spadek o 1 punkt), a także prowadzący działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (minus 9 – spadek o 1 punkt). Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 22 – spadek o 9 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 – spadek o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 10 – spadek o 2 punkty), mebli (plus 10 – wartość nie ulega zmianie), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 9 – wartość nie ulega zmianie), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 7 – spadek o 4 punkty).

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w październiku oceniają koniunkturę nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Utrzymuje się portfel zamówień z ubiegłego miesiąca, natomiast produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące wskazują na możliwość wzrostu portfela zamówień i produkcji w skali nieco mniejszej niż prognozowano we wrześniu. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego. Nieznacznie zmniejszają się trudności związane z terminowym ściąganiem należności od kontrahentów. Zdolność do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych jest oceniana negatywnie, nieco gorzej niż we wrześniu. Przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość pogorszenia sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach. Utrzymuje się skala planowanych redukcji zatrudnienia. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w mniejszym stopniu niż przewidywały prognozy sprzed miesiąca.

Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak we wrześniu. Bieżący portfel zamówień i produkcja są rozszerzane w większym stopniu niż we wrześniu. Odpowiednie prognozy są również korzystne, lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zapasy wyrobów gotowych pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Wraz ze zwiększeniem opóźnień w ściąganiu należności, przedsiębiorcy sygnalizują w październiku niewielkie opóźnienia w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są negatywne. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do prognozowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny chemikaliów i wyrobów chemicznych mogą spadać.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż przed miesiącem. Wpływają na to bardziej korzystne niż we wrześniu oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Utrzymują się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej wskazują na możliwość jej niewielkiej poprawy. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być większe od prognozowanych we wrześniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep w skali nieco większej niż przewidywano miesiąc wcześniej.

W październiku dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę pesymistycznie, choć nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji są korzystne. Prognozy w tym zakresie, mimo iż są ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem, wskazują na możliwość niewielkiego rozszerzenia zarówno portfela zamówień jak i produkcji. Zapasy wyrobów gotowych nadal pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Przedsiębiorcy nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów. Zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, jednak prognozy sytuacji finansowej wskazują na możliwość jej niewielkiego pogorszenia. Planowane ograniczanie zatrudnienia może być nieco mniej znaczące niż prognozowano we wrześniu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują niewielki spadek cen wyrobów tekstylnych.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: