eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa X 2009

Koniunktura przemysłowa X 2009

2009-10-23 10:55

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2009


Producenci wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oceniają koniunkturę bardziej negatywnie niż w ubiegłym miesiącu. Oceny portfela zamówień są gorsze od zgłaszanych we wrześniu. Mimo to produkcja jest rozszerzana w stopniu większym niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania są pesymistyczne. Zmniejsza się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Pomimo rosnących opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, bieżące zobowiązania finansowe oceniane są nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są nadal negatywne, gorsze od formułowanych we wrześniu. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco mniejsze niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych może być zbliżony do prognozowanego we wrześniu.

Producenci metali oceniają koniunkturę nadal negatywnie, choć nieco lepiej niż we wrześniu. Wpływają na to mniej pesymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość pogorszenia sytuacji w tym zakresie. Nieco zmniejsza się poziom zapasów wyrobów gotowych, uznawany mimo to nadal za nadmierny. Przedsiębiorcy odczuwają opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest nadal negatywnie, choć lepiej niż we wrześniu. Prognozy w tym zakresie są pesymistyczne. Przedsiębiorcy tego działu planują dalsze redukcje zatrudnienia. Możliwy jest niewielki spadek cen metali.

W październiku 7,5% (6,8% w III kwartale br., 6,3% w październiku 2008 r.) badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych firmach zgłaszających występowanie przeszkód najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (61% przedsiębiorstw w październiku, 63% w III kwartale wobec 48% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (61% przedsiębiorstw w październiku, 64% w III kwartale wobec 44% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (48% przedsiębiorstw w październiku, 49% w III kwartale wobec 32% przed rokiem) – są to jednocześnie bariery, których znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu. W skali roku odnotowano również wzrost bariery problemy finansowe (z 13% do 18%). W największym stopniu zmalało znaczenie następujących barier: niedobór wykwalifikowanych pracowników (z 23% przed rokiem do 10% w III kwartale i październiku br.) oraz wysokie obciążenia na rzecz budżetu (z 49% przed rokiem do 41% w III kwartale i październiku br.).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w październiku wynosi 73% (w III kwartale wynosiło 71%, w analogicznym okresie 2008 r. – 79%). W ujęciu rocznym w największym stopniu obniżyło się wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: metali, maszyn i urządzeń, wyrobów z metali, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, pozostałego sprzętu transportowego oraz zajmujących się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń. Niższy niż przeciętnie spadek wykorzystania mocy wytwórczych obserwuje się m.in. w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, wyrobów tekstylnych, mebli, artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tytoniowych oraz skór i wyrobów skórzanych.

Spośród badanych przedsiębiorstw 21% jednostek (12% przed rokiem) nie planuje działalności inwestycyjnej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pozostali respondenci przewidują, że ich działalność inwestycyjna będzie związana z modernizacją – 79% (przed rokiem 82%) i nowymi inwestycjami – 69% (w październiku ubiegłego roku – 77%). Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji 92% przedsiębiorców wskazuje środki własne (94% w październiku ub.r.). Krajowy kredyt bankowy będzie źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 31% jednostek (w październiku ubiegłego roku – 37%), leasing – dla 26% przedsiębiorstw (w październiku 2008 r. – 25%).

2. Budownictwo

W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (we wrześniu minus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 23% (we wrześniu odpowiednio 17% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy odnotowują nieco większe niż przed miesiącem ograniczenie portfela zamówień. W konsekwencji utrzymują się pesymistyczne oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są negatywne, gorsze niż we wrześniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 16% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 23%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być nieco większy od przewidywań z ubiegłego miesiąca.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: