eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa X 2009

Koniunktura przemysłowa X 2009

2009-10-23 10:55

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2009


W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i duże – pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Najlepiej koniunktura oceniana jest przez firmy duże. Jednostki wszystkich klas wielkości zgłaszają pesymistyczne oceny sprzedaży, najgorsze – przedsiębiorstwa mikro. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa we wszystkich grupach przedsiębiorstw oceniana jest negatywnie. Na najbliższe miesiące prognozy sprzedaży w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro) i średnich są pesymistyczne; przedsiębiorstwa duże oczekują znacznego wzrostu sprzedaży. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw małych (w tym mikro) są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych we wrześniu. Jedynie w grupie podmiotów największych przewiduje się niewielką poprawę sytuacji finansowej, podobnie jak przed miesiącem.

Najwyższy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży gospodarstwo domowe – plus 8 (plus 6 we wrześniu) oraz włókno, odzież, obuwie – plus 7 (plus 10 przed miesiącem). Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branż żywnościowej i pojazdy samochodowe wynosi plus 2 (w ubiegłym miesiącu – odpowiednio plus 3 i 0).

W jednostkach branży gospodarstwo domowe odnotowuje się mniejszy niż przed miesiącem spadek bieżącej sprzedaży towarów, odpowiednie prognozy wskazują na możliwość jej wzrostu w najbliższych trzech miesiącach. Zarówno bieżąca jak i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej negatywnie niż we wrześniu. Odnotowuje się niedobór zapasów towarów. W związku z tym przyszłe zamówienia u dostawców mogą utrzymać się na dotychczasowym poziomie. W październiku dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują wolniejszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. W najbliższych miesiącach planowany jest wzrost zatrudnienia, nieco większy niż przewidywały prognozy z września.

W branży włókno, odzież, obuwie spadek bieżącej sprzedaży jest mniejszy niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal niekorzystna. Prognozy sprzedaży są zdecydowanie bardziej optymistyczne niż we wrześniu. W związku z tym przewidywania dotyczące sytuacji finansowej jednostek są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana w skali nieco bardziej znaczącej niż przewidywano we wrześniu. W październiku przedsiębiorstwa sygnalizują nieznacznie wolniejszy wzrost bieżących cen towarów, choć w najbliższych miesiącach mogą one rosnąć szybciej. Dyrektorzy jednostek planują zwiększyć zatrudnienie w stopniu większym niż przewidywano przed miesiącem.

W październiku badane przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują znaczny spadek bieżącej sprzedaży. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość jej niewielkiego wzrostu, w stopniu nieznacznie mniejszym niż przewidywano przed miesiącem. Nieznaczny nadmiar zapasów towarów utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca. Zarówno bieżąca jak i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest bardziej pesymistycznie niż we wrześniu. Ilość towarów zamawianych u dostawców planowana jest na poziomie zbliżonym do prognozy z września. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują ograniczać zatrudnienie w stopniu analogicznym do prognozowanego w zeszłym miesiącu.

W październiku przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują nieco mniejsze niż w ubiegłym miesiącu ograniczenie bieżącej sprzedaży. W konsekwencji sytuacja finansowa oceniana jest mniej pesymistycznie niż miesiąc wcześniej. Spadek sprzedaży w najbliższych miesiącach może utrzymać się na poziomie zbliżonym do przewidywań z września. Negatywne prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są zbliżone do przedstawionych w poprzednim miesiącu. Przy sygnalizowanych nadmiernych zapasach towarów, przedsiębiorcy planują ograniczać zamówienia na towary u dostawców. Odnotowuje się szybszy niż we wrześniu wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach może utrzymać się wzrost cen prognozowany we wrześniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują dalsze redukcje zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek, we wrześniu i październiku 5,4% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,7% w październiku przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje, tak jak przed miesiącem, 66% przedsiębiorstw, w październiku 2008 r. – 69%), kosztami zatrudnienia (57% w październiku, 56% we wrześniu br., 64% przed rokiem) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (50% w październiku i we wrześniu br., 55% w październiku 2008 r.). W porównaniu z październikiem ubiegłego roku najbardziej wzrosła uciążliwość barier związanych z: niedostatecznym popytem (z 35% do 44%), trudnościami w rozrachunkach z kontrahentami (z 13% do 22%), trudnościami z uzyskaniem kredytów bankowych (z 6% do 12%), wysokością odsetek bankowych (z 13% do 17%).

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: