Szkodliwe programy mobilne: ewolucja
2009-10-28 02:10
© fot. mat. prasowe
Ewolucja mobilnego szkodliwego oprogramowania niemal zatrzymała się po opublikowaniu przez KasperskyLab pierwszych dwóch artykułów na ten temat. Dlatego ten artykuł pojawił się dopiero po 3 latach.
Przeczytaj także: Życzenia świąteczne od cyberprzestępców
W ciągu pierwszych dwóch lat swojego istnienia mobilne szkodliwe programy ewoluowały bardzo szybko. W okresie tym pojawił się szereg różnych szkodliwych programów atakujących telefony komórkowe. Programy te były bardzo podobne do szkodników atakujących komputery: wirusów, robaków i trojanów, łącznie z oprogramowaniem spyware, adware i backdoorami.Ten krajobraz zagrożeń stworzył warunki, które mogłyby zostać wykorzystane do przeprowadzenia powszechnego ataku na użytkowników smartfonów. Jednak taki atak nigdy nie nastąpił. Przyczyną była szybko zmieniająca się sytuacja na rynku urządzeń mobilnych. Dwa lata temu Symbian był niekwestionowanym liderem na tym rynku. Gdyby stan ten utrzymał się, istniałaby dzisiaj ogromna ilość szkodliwego oprogramowania dla smartfonów z systemem Symbian. Jednak sytuacja zmieniła się: Symbian (i Nokia) stracił główny udział w rynku na rzecz innych systemów operacyjnych i urządzeń. Obecnie Nokia posiada około 45% udział w rynku smartfonów.
Pierwszą firmą, która stała się konkurencją dla Nokii, był Microsoft, który udostępnił swoją platformę Windows Mobile. Windows Mobile 5 okazał się sukcesem i był obsługiwany przez wielu największych producentów telefonów. Następnie Microsoft udostępnił wersję 6 tego systemu i opublikował jego kod źródłowy. Obecnie Windows Mobile posiada około 15% udział w globalnym rynku smartfonów, a w niektórych państwach posiada pozycję lidera na rynku. Windows Mobile jest licencjonowany przez czterech największych producentów telefonów komórkowych (z wyjątkiem Nokii). Obecnie sprzedaż telefonów działających pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile może przekraczać 20 milionów urządzeń rocznie.
Swoją pozycję na rynku znacząco wzmocniła również firma RIM, po tym jak jej urządzenie Blackberry (które działa pod kontrolą systemu operacyjnego stworzonego przez RIM) zyskało sporą popularność w Stanach Zjednoczonych. Do dzisiaj nie zidentyfikowano żadnego szkodnika dla tej platformy, z wyjątkiem BBproxy, backdoora typu "proof-of-concept".
Wprowadzenie do sprzedaży iPhone'a firmy Apple to z pewnością najważniejsze wydarzenie w najnowszej historii urządzeń mobilnych. iPhone wykorzystuje mobilną wersję systemu Mac OS X i bardzo szybko stał się jednym z najlepiej sprzedających się urządzeń mobilnych na świecie. Apple ogłosił swój plan sprzedaży 10 milionów iPhone'ów do końca 2008 roku i zrealizował go. Do dzisiaj sprzedano ponad 21 milionów iPhone'ów wszystkich typów; jeżeli uwzględnimy sprzedaż iPoda Touch (iPhone bez funkcji telefonu), całkowita liczba sprzedanych urządzeń wyniosła 37 milionów.
Gdy dodamy do tego wprowadzony niedawno do sprzedaży pierwszy telefon wykorzystujący platformę Android firmy Google, który oferuje wiele możliwości tworzenia aplikacji oraz wykorzystywanie usług Google'a, okaże się, że trudno wyłonić jednoznacznego lidera na rynku urządzeń mobilnych.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w świecie komputerów PC, który jest wyraźnie zdominowany przez Windowsa. Musimy pamiętać, że to popularność systemu operacyjnego decyduje o tym, czy stanie się on celem ataków cyberprzestępczych.
Gdy twórcy wirusów zdali sobie sprawę, że nie istnieje zdecydowany lider wśród systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych, uświadomili sobie również, że nie będą mogli zaatakować większości użytkowników urządzeń mobilnych jednym uderzeniem. Dlatego mniej skupili się na pisaniu szkodliwych programów atakujących konkretne platformy i poświecili się tworzeniu programów potrafiących infekować kilka platform.
Przeczytaj także:
Kaspersky Lab ostrzega przed trojanem Mokes atakującym Linuksa i Windows
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Kaspersky Lab, wirusy, trojany, cyberprzestępstwa, szkodliwe oprogramowanie, wirusy na komórki