Inflacja I-VI 2009: ujęcie terytorialne
2009-10-26 02:10
Przeczytaj także: Inflacja IX 2009
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych podniesiono we wszystkich regionach kraju (przeciętnie o 4,8%). Artykuły w tej grupie szybciej drożały w regionach centralnym, południowym oraz wschodnim (maksymalną dynamikę odnotowano w województwie podlaskim – wzrost o 6,0%), a wolniej w regionach południowo-zachodnim i północno-zachodnim (gdzie w województwie wielkopolskim odnotowano dynamikę minimalną – wzrost o 3,7%). Dynamika cen artykułów w tej grupie wykazała natomiast znaczne zróżnicowanie w regionie północnym (w województwie kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim wzrost po 5,1%, a pomorskim – o 3,9%).
Dokonując jeszcze dokładniejszej analizy, tym razem w oparciu o poziomy i dynamiki cen wybranych podstawowych produktów żywnościowych, można zauważyć, iż one także wykazywały dość silne zróżnicowanie terytorialne. Chleb pszenno-żytni najbardziej podrożał w województwie śląskim (o 4,9%), a potaniał w województwie warmińsko-mazurskim (o 2,8%). Ceny mięsa wołowego bez kości z udźca w województwach łódzkim i świętokrzyskim wzrosły po 17,2%, a w kujawsko-pomorskim obniżyły się o 1,8%. Ser „Edamski” najbardziej zdrożał w województwie kujawsko-pomorskim (o 9,0%), a potaniał w 11 województwach, w tym najbardziej w województwie lubelskim (o 8,3%). W większości województw znacznie wzrosły ceny owoców południowych. Kawa naturalna mielona podrożała w 13 województwach, w tym największy wzrost odnotowano w świętokrzyskim – o 8,4%. Za herbatę „Madras” więcej płacono w 14 województwach, w tym największy wzrost nastąpił w podkarpackim – o 15,3%.
Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych podniesiono przeciętnie o 4,4%. Wyższy od przeciętnego w kraju wzrost cen zanotowano w województwach regionu centralnego (o 5,1%), południowego (o 4,8%) oraz wschodniego (o 4,7%, z wyjątkiem województwa podkarpackiego – wzrost o 4,2%). W najmniejszym stopniu wzrosły ceny tych wyrobów w regionie północnym (o 3,6%).
W badanym okresie ceny odzieży i obuwia obniżyły się o 5,5%. Spadek cen wystąpił we wszystkich województwach i wynosił od 11,3 % w województwie pomorskim (region północny) do 3,0% w województwie podkarpackim (region wschodni).
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 4,0%. Wzrost cen odnotowano we wszystkich regionach, przy czym wartości powyżej przeciętnej zanotowano w regionie południowym (o 5,2%, gdzie największy wzrost w województwie śląskim – o 5,8% był konsekwencją maksymalnej podwyżki cen nośników energii – o 7,8% wobec 4,7% średnio w kraju) i południowo-zachodnim (o 4,5%). Towary i usługi związane z mieszkaniem najmniej podrożały w regionie północnym i wschodnim (po 3,4%).
Z uwagi na znaczny udział wydatków związanych z mieszkaniem w budżetach gospodarstw domowych przeprowadzono dokładniejszą analizę dynamik cen dla wybranych reprezentantów. We wszystkich województwach znacznie podrożała energia elektryczna – maksymalnie w województwie śląskim (o 17,7%), a najmniej w województwie pomorskim (o 6,8%). Opłata za wywóz nieczystości w województwie łódzkim wzrosła o 24,1%, a w kujawsko-pomorskim utrzymała się na poziomie zanotowanym na początku badanego okresu. Pobranie wody zimnej z miejskiej sieci wodociągowej maksymalnie zdrożało w województwie podkarpackim (o 12,9%). Podobnie jak w przypadku wywozu nieczystości, w województwie kujawsko pomorskim opłata za zimną wodę utrzymała się na niezmienionym poziomie.
Artykuły i usługi związane ze zdrowiem podrożały przeciętnie o 2,2%. Powyżej poziomu przeciętnego ukształtowały się dynamiki w regionie północno-zachodnim (gdzie w województwie lubuskim odnotowano maksymalny wzrost cen – o 3,0%) oraz południowo-zachodnim. W najmniejszym stopniu wzrosły ceny w regionie centralnym – o 1,6%. Wizyta u specjalisty najbardziej podrożała w województwie pomorskim (o 8,5%). W województwie opolskim odnotowano największy wzrost cen za zaplombowanie zęba (o 8,6%).
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
![Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację [© Voyagerix - Fotolia.com] Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wydatki-Polakow/Pandemia-hamuje-konsumpcje-i-rozpedza-inflacje-238985-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl