Powierzchnie magazynowe III kw. 2009
2009-10-28 11:48
Przegląd rynków © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Spada popyt na powierzchnie magazynowe
Z raportu wynika, że wolumen umów zawartych w III kwartale utrzymał się na poziomie porównywalnym do tego z II kwartału. Warto zwrócić uwagę, iż renegocjacja umów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród najemców. Mała nowa podaż i umiarkowany popyt tylko w nieznaczny sposób odbiły się na wskaźnikach pustostanów, prowadząc do ich wzrostu w Warszawie i spadku w większości regionów. Czynsze wykazały nieznaczną tendencję spadkową.PODAŻ
fot. mat. prasowe
Przegląd rynków
Colliers podaje, iż w III kwartale na rynku warszawskim do użytku oddano zaledwie 1 projekt w II strefie. Była to inwestycja Altmaster w Pęcicach, która powiększyła całkowitą podaż o około 10 000 mkw. Obecnie całkowite zasoby trzech warszawskich stref obejmują około 2 364 000 mkw nowoczesnych powierzchni magazynowych. Do końca roku mogą się one powiększyć o kolejne 37 000 mkw, zlokalizowane również w II strefie, będące obecnie w budowie.
Wśród rynków regionalnych przyrost powierzchni zanotował jedynie rynek śląski, gdzie oddano do użytku 27 300 mkw w ramach inwestycji Panattoni Park Mysłowice. Rynki regionalne oferują obecnie około 3 487 000 mkw, a w najbliższych miesiącach planowane jest dostarczenie około 100 000 mkw zlokalizowanych na Śląsku, we Wrocławiu i w Krakowie.
Na skutek nieznacznej nowej podaży, udział poszczególnych regionów w rynku pozostał praktycznie bez zmian. Rynek warszawski, a w szczególności II strefa, pozostaje głównym miejscem koncentracji powierzchni magazynowych. W samej II strefie zlokalizowane jest 25% całkowitych zasobów magazynowych. Natomiast udział wszystkich stref w rynku wynosi 40%.
Wśród regionów niezmiennie przodują Aglomeracja Śląska i Polska Centralna, których udział w rynku wynosi odpowiednio 19% i 15%.
POPYT
fot. mat. prasowe
Popyt wg regionów w III kw. 2009
W Warszawie w III kwartale odnotowano umowy na blisko 68 000 mkw, co daje rynkowi stołecznemu 29% udział w całkowitym wolumenie transakcji. Tradycyjnie już ponad połowa wynajętej powierzchni w Warszawie była zlokalizowana w II strefie. Jednak największa transakcja, która miała miejsce na rynku warszawskim, dotyczyła przedłużenia umowy najmu 26 250 mkw powierzchni przez firmę Schenker w parku magazynowym ProLogis Park Teresin, zlokalizowanym w III strefie.
Colliers zauważa, iż można powiedzieć, że w III kwartale Polska Centralna powróciła do łask najemców. Po stosunkowo małym wolumenie transakcji, które miały miejsce w tym regionie w pierwszej połowie roku, III kwartał przyniósł ożywienie i to tu wynajęto najwięcej, bo nieco ponad 70 000 mkw nowoczesnych powierzchni magazynowych. Ta wartość przekłada się na 30% całkowitej aktywności. Na Polskę Centralną przypadła również największa transakcja najmu w III kwartale, czyli 33 890 mkw wynajęte przez firmę FM Logistics w Europolis Park.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl