Powierzchnie biurowe w Polsce III kw. 2009
2009-10-29 13:11
Na warszawskim rynku powierzchni biurowych w III kwartale utrzymał się niski poziom popytu i niższe stawki najmu. Powoli rośnie liczba pustostanów, a także ilość powierzchni oferowanej do podnajęcia. W porównaniu z I półroczem w III kwartale oddano do użytku niewiele nowych powierzchni, jednak na ostatni kwartał tego roku planowane jest dostarczenie znacznej nowej podaży. Ponieważ około 75% tej powierzchni pozostaje niewynajęte, można się spodziewać dalszego wzrostu poziomu pustostanów - wynika z raportu Colliers International.
Przeczytaj także: Ceny powierzchni biurowych wzrosną
PODAŻZ raportu wynika, że do użytku oddano tylko 3 nowe budynki biurowe o łącznej powierzchni 50 710 mkw, co zwiększyło całkowitą podaż powierzchni biurowych w Warszawie do 3 206 670 mkw. Największym ukończonym projektem jest Park Postępu (34 000 mkw, strefa Południowa Górna) dewelopera Echo Investment. To już czwarty w tym roku tak duży obiekt biurowy o powierzchni powyżej 30 000 mkw – w poprzednich kwartałach oddano do użytku Lipowy Office Park, Horizon Plaza i Trinity Park III. Łącznie od początku roku w Warszawie oddano do użytku prawie 225 000 mkw nowych biur.
fot. mat. prasowe
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie
POPYT
Colliers podaje, iż aktywność rynkowa w III kwartale wyniosła 74 720 mkw. To o 45% mniej niż w analogicznym okresie 2008 roku. Jednak w porównaniu z I i II kwartałem tego roku, popyt wzrósł. Najwyższy poziom aktywności zanotowany został w strefie Południowej Zachodniej. W cieszącej się dotychczas największym zainteresowaniem najemców strefie Południowej Górnej popyt był o połowę mniejszy niż kwartał wcześniej.
Największą transakcją była transakcja typu owner-occupier (czyli przejęcie powierzchni na potrzeby właściciela, 8900 mkw) zawarta przez firmę Bosch. Była to jedyna transakcja powyżej 5000 mkw. Dla porównania – w III kwartale 2008 roku podpisano aż 10 umów najmu powierzchni powyżej tego metrażu.
Największą umowę najmu podpisała firma PORR SA, która wynajęła 4080 mkw w powstającym niedaleko lotniska kompleksie Poleczki Business Park. Była to umowa typu pre-lease. Pozostałe duże transakcje, to m.in.:
- Wynajem (pre-lease) 3100 mkw przez Fiat Group w budynku Catalina;
- Najem 2415 mkw przez MTV w Trinity Park III;
- Renegocjacja umowy najmu 2016 mkw przez Enterprise Investors w Warszawskim Centrum Finansowym;
- Renegocjacja umowy najmu 2000 mkw przez Agros Nova w Blue Point;
- Renegocjacja umowy najmu 1923 mkw przez Chadbourne & Parke w Warszawskim Centrum Finansowym.
fot. mat. prasowe
W raporcie czytamy, iż począwszy od końca 2008 roku rośnie poziom pustostanów. Na koniec września 2009 wyniósł już 7,08% (dla porównania – w III kw. 2008 wynosił 2,73%). Biorąc pod uwagę ilość dostępnej na rynku powierzchni na podnajem (58 000 mkw), rzeczywisty poziom pustostanów wynosi blisko 9%. Najwyższy współczynnik utrzymuje się w strefie Południowej Dolnej (14,4%). Z kwartału na kwartał zwiększa się poziom pustostanów w centrum, a w ciągu ostatniego kwartału wzrósł on znacząco w strefie Południowej Górnej (z 6,56% do 9,34%).
Przeczytaj także:
Rynek nieruchomości w Europie: kto, gdzie i w co będzie inwestował?
![Rynek nieruchomości w Europie: kto, gdzie i w co będzie inwestował? [© nespix - Fotolia.com] Rynek nieruchomości w Europie: kto, gdzie i w co będzie inwestował?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/powierzchnie-handlowe/Rynek-nieruchomosci-w-Europie-kto-gdzie-i-w-co-bedzie-inwestowal-233814-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek biurowy, powierzchnie biurowe, biura, wynajem biur, rynek nieruchomości biurowych