eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy: kto i dlaczego migruje?

Rynek pracy: kto i dlaczego migruje?

2009-11-03 13:17

Rynek pracy: kto i dlaczego migruje?

Dlaczego jesteś skłonny do migracji? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Serwis rekrutacyjny Szybkopraca.pl postanowił sprawdzić, kto spośród osób poszukujących pracy w Polsce, jest skłonny do zmiany miejsca zamieszkania. Jak się okazało, większość Polaków chce migrować ze względu na brak perspektywy uzyskania pracy w swoim regionie. 55 proc. spośród osób deklarujących chęć wyjazdu to osoby bezrobotne.

Przeczytaj także: Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009

Dane dotyczące oglądalności ofert i ilości CV wysłanych na ogłoszenia z poszczególnych województw, zawarte w dwóch ostatnich edycjach raportów Szybkopraca.pl, opisujące sytuację na rynku pracy w Polsce w 2009 roku, pokazały, że coraz więcej osób w naszym kraju jest skłonnych do migracji do tych regionów Polski, gdzie spowolnienie gospodarcze jest mniej odczuwalne i gdzie łatwiej jest znaleźć pracę.

W związku z powyższym, serwis rekrutacyjny Szybkopraca.pl postanowił zbadać, kto w Polsce jest skłonny do migracji w celach zarobkowych. Dzięki przeprowadzonej na serwisie ankiecie można dowiedzieć się kto, z jakich powodów i do jakiego miejsca jest skłonny wyjechać.

Dlaczego Polacy są skłonni migrować?

fot. mat. prasowe

Dlaczego jesteś skłonny do migracji?

Dlaczego jesteś skłonny do migracji?

Jeśli przeanalizować wyniki odpowiedzi na pytanie o przyczyny chęci wyjazdu do innego miasta, okaże się, że najwięcej osób jest zmuszonych do migracji z powodu braku pracy (25 proc. ankietowanych). Niemal równie często, w 23 proc. przypadków, migracja jest spowodowana chęcią zmiany sposobu życia. Tyczy się to głównie młodych ludzi, którzy odczuwają potrzebę zmiany środowiska i dotychczasowej sytuacji życiowej.

19 proc. ankietowanych stwierdziło, że głównym powodem skłonności do zmiany miejsca zamieszkania jest zła sytuacja materialna. Korelacja odpowiedzi w ankietach pokazała, że złą sytuację materialną, jako główny motyw do zmiany miejsca zamieszkania, wskazują młodzi ludzie, którzy pochodzą ze średniozamożnych rodzin i chcą wspomóc finansowo swoich opiekunów. Zaliczają się do niej również osoby utrzymujące swoje dzieci i pozostające przez dłuższy okres bez pracy.

17 proc. ankietowanych stanowiły osoby, które były skłonne do przeprowadzki z powodu chęci awansu zawodowego i społecznego. Są to przedstawiciele tych branż, gdzie awans zawodowy i większe zarobki są osiągalne tylko w dużych aglomeracjach – mowa tu o mediach, reklamie i innych.

Z badania wynika, że 16 proc. ankietowanych stanowiły osoby dążące do usamodzielnienia. Jest to ta grupa młodych Polaków, którzy ze względu na spowolnienie gospodarcze, nie są w stanie znaleźć pracy zgodnej z wykształceniem i nabytymi kwalifikacjami, w swoim miejscu zamieszkania lub w mieście, gdzie kończyli studia. Najmniejszą grupą ludzi skłonnych do wyjazdu były osoby deklarujące chęć dołączenia do rodziny, która wyjechała wcześniej (1 proc.).

Dlaczego nie chcemy wyjeżdżać?

fot. mat. prasowe

Dlaczego nie jesteś skłonny do zmiany miejsca zamieszkania?

Dlaczego nie jesteś skłonny do zmiany miejsca zamieszkania?

Spośród Polaków, którzy nie są skłonni do wyjazdów, 49 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie chce zmieniać miejsca zamieszkania ze względu na przywiązanie do rodziny i przyjaciół. Świadczy to o tradycjonalizmie Polaków, którzy często pomimo ciężkiej sytuacji materialnej, pozostaną w swoich miastach ze względu na więzy rodzinne.

Satysfakcja z aktualnej sytuacji życiowej była argumentem przeciw wyjazdowi dla 21 proc. osób deklarujących niechęć do zmiany miejsca zamieszkania.

17 proc. ankietowanych, którzy nie chcą wyjechać do innego regionu Polski, zadeklarowało, że mają realne szanse awansu społecznego i zawodowego w aktualnym miejscu pobytu, więc zmiana sposobu życia nie jest im potrzebna.

Natomiast niechęć do zmian była najważniejszym argumentem do pozostania w aktualnym miejscu zamieszkania dla 13 proc. osób.

 

1 2 3

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: