Rynek pracy: kto i dlaczego migruje?
2009-11-03 13:17
Przeczytaj także: Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009
Dokąd chcemy się przeprowadzać?
fot. mat. prasowe
Gdzie chciałbyś się przeprowadzić?
Gdzie chciałbyś się przeprowadzić?
Pozostałe osoby preferują wyjazd do większych miast. 16 proc. z nich chce wyjeżdżać do miast od 500 tys. do 1 mln mieszkańców. Nie powinno to dziwić, ponieważ właśnie w największych aglomeracjach jest łatwej znaleźć pracę.
Zaskakującym wynikiem jest dwunastoprocentowy odsetek osób deklarujących chęć przeniesienia się do miasta powyżej 1 mln mieszkańców. Jeśli weźmiemy po uwagę fakt, że takiej wielkości miejscowością jest tylko Warszawa, to można dojść do wniosku, iż aż 12 proc. wszystkich osób skłonnych do migracji chce zamieszkać w stolicy.
Kolejnymi miastami, gdzie chcą się przeprowadzać Polacy, są miejscowości od 150 do 500 tys. mieszkańców (12 proc.) oraz od 50 do 150 tys. mieszkańców (9 proc.). Najmniej osób chce się przeprowadzić do miasteczek poniżej 50 tys. mieszkańców (6 proc.) i na wieś (4 proc.).
Jak daleko jesteśmy skłonni się przeprowadzać?
fot. mat. prasowe
W jakiej odległości od aktualnego miejsca pobytu jesteś skłonny zamieszkać?
W jakiej odległości od aktualnego miejsca pobytu jesteś skłonny zamieszkać?
22 proc. ankietowanych chce wyprowadzić się możliwie najbliżej obecnego miejsca zamieszkania. Jest to ta grupa, dla której ważny jest element przywiązania do rodziny i przyjaciół, co powoduje chęć ich częstego odwiedzania po ewentualnej przeprowadzce. Natomiast możliwie najdalej od miejsca pobytu chce przeprowadzić się 9 proc. ankietowanych. Jest to grupa młodych osób pragnąca zmiany otoczenia i sposobu dotychczasowego życia.
Skąd chcemy się wyprowadzić?
fot. mat. prasowe
Odsetek osób skłonnych do migracji wg miejsca zamieszkania
Odsetek osób skłonnych do migracji wg miejsca zamieszkania
Kolejną grupą są osoby pochodzące z miast wielkości od 50 do 150 tys. mieszkańców (20 proc.). Reszta grup to kolejno: osoby z miejscowości od 150 do 500 tys. mieszkańców (17 proc.), od 500 do 1 mln mieszkańców (10 proc.) i powyżej 1 mln mieszkańców (8 proc.).
Dane dowodzą, że większość migracji w czasach spowolnienia gospodarczego dotyczy ruchu z małych miejscowości i wsi do większych miast. Dla ludzi, którzy chcą się usamodzielnić, zmienić styl życia, awansować społecznie i więcej zarabiać, bardzo często wyjazd jest jedyną możliwością na spienienie swoich aspiracji. Najczęściej osoby zadowolone ze swojej sytuacji życiowej mieszkają już w dużych miastach. Tylko niewielki odsetek Polaków jest skłonnych wyprowadzić się na wieś z dużej aglomeracji, aby zacząć wieść spokojny tryb życia.
![Wyższa aktywność zawodowa emerytów: wybór i przymus? [© Freepik] Wyższa aktywność zawodowa emerytów: wybór i przymus?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Wyzsza-aktywnosc-zawodowa-emerytow-wybor-i-przymus-264422-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl