eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy: kto i dlaczego migruje?

Rynek pracy: kto i dlaczego migruje?

2009-11-03 13:17

Przeczytaj także: Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009


Skłonność do migracji poszczególnych grup wiekowych

fot. mat. prasowe

Odsetek osób skłonnych do migracji wg wieku

Odsetek osób skłonnych do migracji wg wieku

Serwis Szybkopraca.pl podaje, iż większość Polaków skłonnych do migracji to osoby młode, które są świeżo upieczonymi absolwentami lub ich staż pracy nie przewyższa 10 lat. Osoby w wieku od 18-25 lat stanowią 39 proc. wszystkich ludzi w Polsce skłonnych do migracji. Są to w większości absolwenci szkół średnich lub wyższych, którzy marzą o wyjeździe na studia lub znalezieniu pracy.

Kolejną grupą są osoby w wieku 26-35 lat stanowiący 32 proc. Polaków skłonnych do migracji. Do nich zaliczają się wszyscy chcący więcej zarabiać, założyć rodzinę, ustatkować się i kupić mieszkanie. Większe miasto najczęściej wiąże się z lepszymi zarobkami i możliwością polepszenia poziomu życia.

Ludzie w wieku 36-50 lat stanowią 23 proc. osób skłonnych do migracji. Do nich zaliczają się osoby, które podejmują taką decyzję ze względu na długotrwałe bezrobocie, a w związku z tym i złą sytuację materialną. Są to często osoby zmuszone do takiego kroku ze względu na konieczność utrzymania rodziny.

Osoby powyżej 50. roku życia stanowiły 6 proc. Polaków deklarujących chęć wyjazdu. Najczęściej kieruje nimi chęć dołączenia do rodziny, która wyjechała wcześniej lub chęć zmiany sposobu życia. Te osoby należą do grupy skłonnej przeprowadzić się do mniejszych miejscowości.

Na jakich szczeblach pracują osoby, które chcą się przeprowadzić?

fot. mat. prasowe

Odsetek osób skłonnych do migracji wg szczebla, na którym pracują

Odsetek osób skłonnych do migracji wg szczebla, na którym pracują

Z badania wynika, że 55 proc. spośród osób, które chcą migrować, nie pracuje. 20 proc. to osoby, które zdobywają doświadczenie na stanowisku szeregowego pracownika. Wykwalifikowani specjaliści stanowią 17 proc. osób skłonnych do migracji. Najmniejszy odsetek stanowią pracujący na szczeblu kierownika działu lub grupy (5 proc.) oraz kadra zarządzająca (3 proc.).

Szybkopraca.pl podaje, iż aktualnie największą grupą migrującą i skłonną do przeprowadzek są młodzi ludzie, którzy w czasach spowolnienia gospodarczego przez dłuższy okres nie mogą znaleźć pracy. Zaliczają się do nich przede wszystkim tegoroczni absolwenci. Szeregowi pracownicy i wykwalifikowani specjaliści to te osoby, które zostały dotknięte redukcją etatów lub chcą mieć większe zarobki i awansować. Z kolei kadra zarządzająca będzie starała się szukać miejsc, gdzie żyje się spokojniej i mniej intensywnie.

Jakie wykształcenie posiadają osoby skłonne do migracji?

fot. mat. prasowe

Odsetek osób skłonnych do migracji wg wykształcenia

Odsetek osób skłonnych do migracji wg wykształcenia

Dane pokazały, że najczęściej chcą migrować osoby posiadające wykształcenie średnie (43 proc.). Należą do niech absolwenci szkół średnich, którzy chcą zacząć studiować lub znaleźć pracę. Drugą grupą są osoby z wykształceniem wyższym (33 proc.). Widoczna jest więc tendencja wyjazdu młodych ludzi do regionów Polski, gdzie sytuacja gospodarcza jest lepsza. Do kolejnej grupy należą osoby będące w trakcie studiów (16 proc.). Najmniej migracjami są zainteresowani ludzie z wykształceniem podstawowym (8 proc.).

Która płeć jest bardziej skłonna do migracji?

Serwis Szybkopraca.pl podaje, iż okazało się, że to kobiety chętniej zmieniają miejsce zamieszkania niż mężczyźni. Spośród osób, które zadeklarowały chęć wyjazdu, 59 proc. było przedstawicielkami płci pięknej, a 41 proc. stanowili mężczyźni.

Informacje o badaniu
Serwis rekrutacyjny Szybkopraca.pl postanowił zbadać, kto w Polsce jest skłonny do migracji w celach zarobkowych. W okresie wrzesień-październik 2009 na stronie internetowej serwisu Internauci wypełniali ankietę zatytułowaną „Czy wyjedziesz do innego regionu Polski?”.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: