eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi publiczne 2009: mniej zamówień niż rok temu

Przetargi publiczne 2009: mniej zamówień niż rok temu

2009-11-03 11:05

Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2009


Pożyczki do wzięcia, inwestycje do zamrożenia, urzędy do odśnieżenia

Po trzech kwartałach 2009 roku widać już wyraźnie pewne tendencje występujące w sektorze publicznym. Niestety, analiza trendów w ogłoszeniach przetargowych po 9 miesiącach bieżącego roku wyraźnie wskazuje na problemy budżetowe instytucji publicznych. Ciągle rośnie zapotrzebowanie na usługi udzielenia kredytu. W III kwartale zapotrzebowanie na tego typu usługi wzrosło o ponad 63 proc. względem kw. II. To kolejny kwartał, w którym instytucje sektora publicznego zwiększają swoje potrzeby kredytowe. W II kwartale 2009, względem kw. I 2009 liczba ogłoszeń o usługi kredytowe wzrosła aż o niemal 210 procent.

Nienajlepsza sytuacja finansowa sektora publicznego skutkuje ograniczeniami inwestycyjnymi. Spada nie tylko zapotrzebowanie na bieżące prace remontowo-budowlane, ale również na prace przygotowawcze do budów a także na usługi projektowe. Spadek ten jest głębszy niż sezonowe zmiany w latach ubiegłych. Niestety tendencja ta nie wróży najlepiej branży budowlanej, przeżywającej w ostatnich latach gwałtowną hossę. Oznacza bowiem możliwość wstrzymania albo co najmniej opóźnienia w czasie realizację większych projektów budowlanych i infrastrukturalnych. Dla firm budowlanych „zaciskanie pasa” przez budżet to mniejsze przychody i konieczność ograniczenia działalności, w tym również zwalniania pracowników i rezygnacji z usług podwykonawców. Niestety, projekt przyszłorocznego budżetu państwa zmusza do przyjęcia tezy o dalszym pogorszeniu sytuacji w publicznych inwestycjach budowlanych – cięcia w budżetach inwestycji rządowych, trudna sytuacja budżetów samorządowych, znaczny deficyt budżetowy, konieczność finansowania wydatków sztywnych. Te wszystkie czynniki odsuwają w czasie poważniejsze inwestycje budowlane. Jak deklarują przedstawiciele władz, priorytetowe będą głównie inwestycje związane z organizacją Euro 2012, co przy ograniczonych zasobach budżetowych, odbije się negatywnie na pozostałych inwestycjach.

W trzecim kwartale najwięcej przybyło – co nie powinno nikogo dziwić – ogłoszeń przetargowych związanych z nadchodzącą zimą. Przybywa ogłoszeń na dostawę opału, usługi odśnieżania, wymianę okien i stolarki budowlanej.

Mniej zamówień, ostrzejsza konkurencja?

Mniejsza niż rok temu liczba zamówień publicznych we wszystkich kategoriach to niewątpliwie niezbyt miła wiadomość dla wielu przedsiębiorstw. Oznacza ona bowiem mniejsze szanse na pozyskanie co prawda wymagającego, ale rzetelnie i sumiennie płacącego klienta.

Firmy, chcąc pozyskać zamówienia publiczne w warunkach ograniczenia ich podaży, będą musiały wykazać się większą konkurencyjnością – głównie cenową. Oznacza to mniejsze marże, a więc i mniejsze zyski dla wielu firm. Niestety może to również oznaczać pogorszenie się sytuacji finansowej wielu przedsiębiorstw, bazujących dotychczas na zamówieniach publicznych. Przełoży się to niestety na mniejsze zatrudnienie w tych firmach.

Dane opracowano na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.przetargi.eGospodarka.pl, pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: