Zarządzanie czy przywództwo?
2009-11-07 01:22
© fot. mat. prasowe
John Kotter prawdopodobnie najprecyzyjniej scharakteryzował różnice między przywództwem a zarządzaniem. Praktycznym sposobem odróżnienia jednej funkcji od drugiej jest postrzeganie ich jako dwóch krańców tego samego kontinuum kierowniczego, w ramach którego są one w sposób nieunikniony i naturalny połączone jako procesy uzupełniające się wzajemnie.
Przeczytaj także: Badania etnograficzne: sposób na problemy firmy?
Działania, zasoby, czas i wydarzenia wymagają zarządzania – często równoległego z procesem mobilizowania zaangażowanych ludzi i przewodzenia im. Kotter rozwinął tradycyjną antytezę „albo przywództwo, albo zarządzanie”, podkreślając rolę utrzymywania tych dwóch krańców w równowadze. Przy użyciu osi przywództwa i zarządzania opracował model demonstrujący prawdopodobne skutki typowych układów:fot. mat. prasowe
Ilustracja 1.4. Kontinuum zarządzania i przywództwa
Doświadczony, zdolny menedżer zmienia kurs z przywództwa na zarządzanie w sposób naturalny i prawie niezauważalny. Obserwowany z zewnątrz, często sprawia wrażenie wytrawnego profesjonalisty.
Ilustracja 1.4 rozwija koncepcję kontinuum sięgającego od zarządzania do przywództwa i uwypukla charakter obu procesów. Model wskazuje uzupełniające się funkcje, jak również pokazuje zasadnicze różnice w zachowaniach i rolach związanych z przywództwem i zarządzaniem.
Pełniejsze charakterystyki obu procesów tworzą wzory uzupełniających się zachowań i działań, jak w poniższej tabeli.
fot. mat. prasowe
Jak ujmuje to John Kotter: „Zarządzanie jest ważne, lecz przywództwo jest niezbędne”.
Przeczytaj także:
Zarządzanie firmą: dobre przywództwo ma 360 stopni
oprac. : Wolters Kluwer Polska
Więcej na ten temat:
zarządzanie firmą, zarządzanie procesami biznesowymi, zakres przywództwa, przywództwo, kierowanie firmą