Opłaty energetyczne rosną i będą wzrastać
2009-11-06 12:22
Przeczytaj także: Polityka energetyczna UE a polski rynek energii
Główne wnioski raportu Business Centre Club:-
Polska powinna wprowadzić rozwiązania stosowane w krajach UE-15 w sposób umożliwiający polskim firmom funkcjonowanie w porównywalnych warunkach ekonomicznych:
- zwolnienia i obniżki podatku akcyzowego od energii elektrycznej dla zakładów energochłonnych;
- zmiana warunków uprawniających do korzystania z obniżonych stawek opłaty systemowej i przejściowej w zakresie opłat przesyłowych;
- ograniczenie wolumenów obowiązkowych zakupów kolorowych certyfikatów.
-
Polski rząd powinien zmniejszyć negatywne skutki polityki klimatycznej Unii Europejskiej dla energochłonnych branż przemysłu poprzez:
- przydział darmowych uprawnień do emisji CO2;
- wynegocjowanie zasad benchmarkingów (w oparciu o które będą przyznawane limity darmowych uprawnień), które uwzględnią 95% „nawęglenie” polskiej energetyki.
1. CCS w Bełchatowie - ekologia, która zabija wydajność
CCS – to instalacja do wychwytywania i składowania CO2. Zostanie ona zainstalowana w nowo budowanym bloku elektrowni w Bełchatowie. Jej koszt to 600 mln złotych. W wyniku instalacji zostanie obniżona sprawność jedynego tak nowoczesnego bloku energetycznego w Polsce z 42% do 32%. Wzrost kosztu produkcji z tytułu inwestycji CCS w okresie 10 lat, oraz zwiększonego zużycia paliwa to około 42 zł/MWh. Aby ograniczyć koszty produkcji energii elektrycznej w przyszłości (po roku 2015 koszt uprawnień do emisji CO2 przewyższy zwiększone koszty produkcji energii elektrycznej spowodowane zabudową instalacji CCS), niezbędne jest zmniejszanie sprawności polskich elektrowni węglowych. Rodzi się jednak pytanie jak zapewnić konkurencyjność polskiego przemysłu przy tak niskiej sprawności wytwarzania?
2. Zwrot akcyzy od energii odnawialnej – zwolnienie, z którego nie da się skorzystać
Ustawa o podatku akcyzowym zwalnia z jego płacenia energię wyprodukowaną w źródłach odnawialnych. Zwolnienie realizowane jest poprzez zwrot zapłaconego podatku akcyzowego. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest posiadanie dokumentów potwierdzających zakup energii odnawialnej. Zdaniem ekspertów problem polega jednak na tym, że koszty zakupu ponoszą odbiorcy w cenie kupowanej energii elektrycznej, natomiast dokumenty uprawniające do zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego pozostają w przedsiębiorstwach obrotu energii elektrycznej.
3. Zwrot kosztów nieponiesionych – akcyza płacona przez wytwórców
Zgodnie z Ordynacją Podatkową, zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym przez wytwórcę energii elektrycznej należy się również wtedy, gdy ciężar tego podatku przeniósł on na nabywcę. Stanowisko wytwórców potwierdził w dniu 13 lipca 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny podejmując odpowiednią uchwałę. Oznacza to, że zwrot pobranej akcyzy należy się wytwórcy, nawet jeśli przerzucił on koszty z tego tytułu na konsumenta.
4. Opłata przejściowa - ukrywanie kosztów energii „czarnej”
FOEEiG podaje, iż producenci energii elektrycznej twierdzą, iż w Polsce ceny energii „czarnej” są najniższe w Unii Europejskiej. Zapominają jednak o środkach, które otrzymują z tzw. opłaty przejściowej będącej elementem opłat przesyłowych, czyli rekompensatach z tytułu kosztów osieroconych powstałych po likwidacji kontraktów długoterminowych. Po ich uwzględnieniu okazuje się, iż co prawda cena energii „czarnej” w Polsce dalej jest niższa niż w innych krajach UE, ale różnica w cenie spada z 5 do 1,5 €/MWh. Uwzględniając jednak fakt iż 95% energii elektrycznej w Polsce produkuje się w najtańszych z możliwych technologiach opartych na węglu, uznać należy, iż w stosunku do innych krajów, w których występuje znaczący udział generacji gazowej, jądrowej czy opartej o źródła odnawialne, cena energii „czarnej” jest nadal zbyt wysoka. Przy spadku kursu euro poniżej 3,68 zł cena energii w Polsce przekroczy ceny europejskie.
Przeczytaj także:
Rynek energii w Polsce 2010
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl