Koszty drukowania: brak kontroli w firmach
2009-11-11 00:38
Przeczytaj także: Druk kolorowy jest ekonomiczny
Wyniki badań dla poszczególnych krajów
1. FRANCJA
Każdego roku zachodnioeuropejscy pracownicy i użytkownicy domowi prawie trzykrotnie (2,9 razy) zapełniają wydrukami stadion Stade de France.
Prawie dziewięć na dziesięć (88%) francuskich firm nie wdraża podstawowych rozwiązań redukujących liczbę odpadów związanych z drukiem. W całej Europie jedynie Szwecja odnotowała gorszy wynik, gdzie w 90% przedsiębiorstw nie podejmuje się żadnych kroków mających na celu ograniczanie produkcji tego typu odpadów. Tylko jedna na dziesięć firm we Francji kontroluje liczbę stron wydrukowanych przez poszczególne działy i ich pracowników, stosując wymóg wprowadzania kodów PIN w urządzeniach drukujących. Zaledwie 2% francuskich przedsiębiorstw korzysta z kart zbliżeniowych, których użycie jest wymagane do uzyskania wydruku. Jest to najniższy wynik w Europie.
We wszystkich grupach wiekowych, prawie dwie trzecie (65%) francuskich pracowników woli przeglądać wydrukowane dokumenty. Jest to wynik podobny do uzyskanych w innych państwach. Co ciekawe, wbrew oczekiwaniom, to młodsi a nie starsi pracownicy preferują czytanie wydruków. 67 procent osób poniżej 35 roku życia deklarowało, że woli pracę z wydrukami. Ten wskaźnik dla respondentów w wieku 35 lat i więcej wyniósł 64%.
2. NIEMCY
Każdego roku zachodnioeuropejscy pracownicy i użytkownicy domowi trzykrotnie zapełniają wydrukami stadion piłkarski Veltins-Arena.
Więcej niż cztery na pięć (84%) niemieckich firm nie wprowadza podstawowych rozwiązań redukujących ilość odpadów związanych z drukiem. Jest to wynik podobny do uzyskanych w innych europejskich państwach, gdzie średni wskaźnik wynosi 83%. Mniej niż jedno na dziesięć (9%) niemieckich przedsiębiorstw kontroluje liczbę wydrukowanych stron przez pracowników i działy, stosując wymóg wprowadzania kodów PIN w drukarkach. Jedynie Szwecja ma niższy wynik – 6%. Tylko 5% firm w Niemczech korzysta z kart zbliżeniowych, wymaganych do uzyskania wydruku z urządzenia.
Badanie wykazało, że we wszystkich grupach wiekowych, ponad dwie trzecie (69%) niemieckich pracowników woli czytać wydrukowane dokumenty niż przeglądać je na ekranach monitorów. Wynik ten jest podobny do analogicznych wskaźników z innych państw europejskich. Prawie trzy czwarte (73%) ankietowanych w wieku poniżej 35 lat preferuje pracę na wydrukach. Dla osób mających 35 lat i więcej, ten wskaźnik wyniósł 68%.
3. WŁOCHY
Każdego roku zachodnioeuropejscy pracownicy i użytkownicy domowi ponad jedenastokrotnie zapełniają wydrukami stadion piłkarski San Siro.
Włoskie przedsiębiorstwa znajdują się w czołówce państw europejskich w zakresie wprowadzania rozwiązań zmniejszających liczbę generowanych odpadów. Mimo to, nadal trzy czwarte (74%) włoskich firm nie podejmuje żadnych działań w tym zakresie. Firmy we Włoszech są w europejskiej czołówce przedsiębiorstw, które wprowadziły kontrolę wydruków przez kody PIN. 15% respondentów przyznało, że występuje u nich takie rozwiązanie. Jedynym krajem wyprzedzającym Włochy jest Wielka Brytania (16%). 6% włoskich firm do kontroli druku wykorzystuje system kart zbliżeniowych. W tym przypadku ponownie Włochy ustępują jedynie Wielkiej Brytanii, jednak jest w tym temacie jeszcze dużo do zrobienia.
Przeczytaj także:
Dokumenty w firmie - źródło oszczędności
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl