Nowe oferty pracy X 2009
2009-11-11 01:10
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy IX 2009
W zdecydowanej niełasce są osoby poszukujące ofert związanych z bankowością i leasingiem - w październiku czekało na nich aż o 44 procent mniej posad niż jeszcze miesiąc wcześniej. Również w sekcji "finanse" zanotowano znaczny, bo 22-procentowy miesięczny spadek liczby ofert pracy.
fot. mat. prasowe
Zmniejszenie się liczby ofert pracy w budownictwie jest raczej naturalne - prace te charakteryzują się bowiem sezonowością, więc nadchodząca zima raczej nie sprzyja poziomowi zatrudnienia w tej branży.
Spadek we wszystkich województwach
W październiku spadek liczby ofert pracy względem września wystąpił we wszystkich województwach. Nawet województwo mazowieckie, będące dotychczas zdecydowanym liderem w generowaniu nowych miejsc pracy wyraźnie zwolniło. W ciągu zaledwie jednego miesiąca o jedną czwartą zmniejszyła się liczba ofert pracy w województwach kujawsko-pomorskim, opolskim, pomorskim, świętokrzyskim. Kilkunastoprocentowy spadek wystąpił również względem października roku ubiegłego, co pozwala na stwierdzenie, iż te niekorzystne zmiany nie mają charakteru sezonowego, a mogą być zalążkiem dłuższego trendu spadkowego.
fot. mat. prasowe
Wrocław ostro hamuje
Ponieważ miejsca pracy są generowane głównie w większych ośrodkach miejskich, nie powinno dziwić, iż za spadek liczby ofert pracy w województwach odpowiadają głównie duże miasta - stolice lub metropolie województw. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w październiku - w niemal wszystkich głównych miastach naszego kraju spadła liczba internetowych ogłoszeń o pracę. Jedynym "rodzynkiem" okazał się Kraków, gdzie liczba ofert pracy w październiku zwiększyła się względem września o niemal 8,5 procent i wyniosła 1.145.
fot. mat. prasowe
Liczbę tysiąca ogłoszeń przekroczyła w październiku - poza Krakowem - tylko Warszawa, w której oczekiwało na chętnych 2.757 ofert. Nie jest to niestety przyczynek do optymizmu, gdyż Warszawa zanotowała bardzo poważny miesięczny spadek liczby ogłoszeń - względem września było ich o niemal 11 procent mniej.
Bardzo poważny miesięczny spadek odnotował Wrocław. Jeszcze we wrześniu w stolicy Dolnego Śląska na chętnych czekało 1.222 posad, podczas gdy w październiku liczba ta stopniała do 968, co oznacza spadek o ponad 20 procent! Na minusie znalazły się też inne metropolie, dotychczas słynące raczej z obfitości miejsc pracy: Gdańsk (miesięczny spadek liczby ofert pracy o niemal 13 procent), Gdynia (w październiku o 9 procent mniej ofert pracy niż we wrześniu), Katowice (niewielki spadek - zaledwie o 0,3 proc.), Kielce (spadek o 34 proc.), Łódź (spadek o niemal 16 procent), Opole (spadek o prawie 15 procent), Przemyśl (spadek o 15,8 procent), Szczecin (spadek o 17 procent), Zielona Góra (spadek o 12,5 procenta).
Dane opracowano na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.Praca.eGospodarka.pl, pochodzących z baz danych największych polskich portali rekrutacyjnych: HRK.PL, infoPraca.pl, JOBS.PL, karierawfinansach.pl, praca.info, praca.pl, pracuj.pl, przedstawiciele.pl oraz qpracy.pl. Statystyki powstały wyłącznie w oparciu o płatne ogłoszenia, głównie ze średnich i dużych przedsiębiorstw oraz agencji pośrednictwa pracy.
Przeczytaj także:
Nowe oferty pracy X 2010
1 2
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek pracy, oferty pracy, nowe oferty pracy, analiza rynku pracy, wolne miejsca pracy