eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrognozy gospodarcze Polski III kw. 2009

Prognozy gospodarcze Polski III kw. 2009

2009-11-13 11:53

Prognozy gospodarcze Polski III kw. 2009

Polska gospodarka – główne wskaźniki makroekonomiczne i prognozy CASE © fot. mat. prasowe

Jest już właściwie pewne, że Polska uniknęła recesji podczas największego od roku 1930 światowego kryzysu gospodarczego. Stało się to dzięki skokowej poprawie eksportu netto, bo popyt krajowy znajduje się w recesji od 4 kw. 2008 roku. W związku z lepszymi wynikami niż spodziewane, bezrobocie rośnie wolniej niż wcześniejsze prognozy - wynika z raportu "Polish Economic Outlook" przygotowanego przez CASE.

Przeczytaj także: Polska gospodarka 2009: ocena i prognozy

CASE podaje, iż inflacja zaczyna wreszcie słabnąć, bo nie ma presji popytowej, a impulsem do jej wzrostu były podwyżki cen regulowanych i deprecjacja złotego. Piętą achillesową gospodarki pozostaje wysoki deficyt fiskalny, który grozi przekroczeniem przez dług publiczny progu 55% PKB, co wywołałoby automatyczne oszczędności w wydatkach rządu bądź zmusiło go do podwyżek podatków. Groziłoby to tendencjami recesyjnymi i perturbacjami na rynkach finansowych.

Gospodarka znalazła się na dnie w 4 kw. ub. r., potem przetrwała w stagnacji pierwszą połowę 2009 r. i zaczęła odżywać w 3 kw. br. dzięki ożywczym wiatrom z gospodarki światowej. Poprawiają się krótkookresowe widoki. Ogólnie rzecz biorąc, zachowuje się tak jak we wcześniejszych przewidywaniach CASE, więc korekta prognozy wzrostu PKB w 3 kw. i 4 kw. br jest tylko kosmetyczna (1,5% r/r i 2,2% r/r wobec 1,2% i 2,0%). Wg ekspertów w 2010 r. ożywienie nabierze mocy i PKB wzrośnie o 3,2%. Siłami napędowymi będą: eksport dzięki ożywieniu w świecie w tym w UE i inwestycje publiczne w infrastrukturę. Prywatne nakłady w środki trwałe będą jeszcze spadały, ale polepszenie klimatu będzie sprzyjało ich wzrostowi, choć barierą będzie trudny dostęp do kredytu. Konsumpcja prywatna będzie rosła w umiarkowanym tempie, tak, jak dotąd, bo bezrobocie będzie zwiększało się nadal i firmy będą nadal obniżały koszty produkcji.

Z raportu wynika, że pomimo deflacji w strefie euro, inflacja CPI w Polsce pozostała na podwyższonym poziomie z powodów opisanych na wstępie. Jej stopa obniżyła się nieznacznie w 3 kw. br. do 3,6% r/r dzięki niższym cenom energii i żywności. Przeciwstawiał się temu trend zwyżkowy cen konsumpcyjnych dóbr przemysłowych i paliw z powodu osłabienia kursu złotego w ujęciu rocznym oraz coraz wyższych cen ropy naftowej. W porównaniu z poprzednią edycją PEO, CASE obniżył prognozy inflacji CPI i PPI w najbliższych kwartałach, gdyż pomimo stopniowego przyspieszenia w gospodarce presja popytowa pozostanie na bardzo niskim poziomie; tzw. luka popytowa będzie wysoce negatywna w horyzoncie prognozy. Stopniowe wzmocnienie złotego odbije się także korzystnie na spadku dynamiki cen r/r. W 2009 r. i 2010 r. stopy inflacji CPI wyniosą odpowiednio 3,5% i 2,1%.

Bank centralny nie zmienił stóp procentowych od czerwca, bo poprawiły się prognozy wzrostu PKB, a inflacja CPI pozostała powyżej górnej granicy pasma zawierającego cel inflacyjny. Jednakże według ostatniej projekcji NBP, stopa inflacji zacznie obniżać się szybko w 2010 i nawet znajdzie się poniżej dolnej granicy (1,5% r/r) pasma z celem inflacyjnym, do którego wróci dopiero w 2011 r. Oznacza to, że polityka monetarna uległa, de facto, zaostrzeniu, bo realna, oczekiwana stopa procentowa wzrosła. Zdaniem CASE taka projekcja, w której rozkład ryzyka jest po stronie dalszego spadku inflacji, powinna wywołać natychmiastową redukcję stóp procentowych NBP nawet o 0,5 punktu, ale nic takiego się nie stało. Prawdopodobnie RPP postanowiła scedować decyzję, czy rozluźniać politykę pieniężną nowej radzie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: