Tydzień 16/2004 (12-18.04.2004)
2004-04-18 00:03
- Rosja i Unia Europejska podpiszą 27 kwietnia w Luksemburgu protokół rozszerzający o 10 nowych członków UE, rosyjsko-unijne Porozumienie o Partnerstwie i Współpracy (PCA). To zakończy wielomiesięczny spór między Moskwą i Brukselą. Dotąd Rosja za swoją zgodę żądała przyjęcia swoich 14 postulatów. W negocjacjach osiągnięto postęp, strony zarysowały obszar możliwych kompromisów. Szczegółowe rozwiązania zostaną przyjęte w trakcie pobytu unijnej delegacji w Moskwie (w składzie: Romano Prodi i siedmiu komisarzy z Komisji Europejskiej).
- Równocześnie z tym protokołem ma zostać podpisana także wspólna deklaracja o wzajemnych stosunkach gospodarczych. Jej publikacja pokaże, na jakie ustępstwa handlowe i polityczne poszła Unia, by kraje "10" mogły być objęte układem PCA. Unia wyraziła już gotowość m.in. zwiększenia kontyngentu eksportu rosyjskiej stali i zboża, chociaż dalej sprzeciwia się ustępstwom w sprawie stosowania unijnych norm kontroli żywności w eksporcie do "10". Nie wiadomo, jakie zostaną przyjęte rozwiązania w stosunku do żądań rosyjskich dotyczących m.in. utrzymania zasad sprzedaży materiałów rozszczepialnych do elektrowni atomowych na Litwie czy w Czechach oraz zasad tranzytu towarów do Kaliningradu. Nie wiadomo też, jak zostanie rozwiązany postulat przyznania obywatelstwa Rosjanom zamieszkującym Łotwę i Estonię. Nie wiadomo także, jak Unia ustosunkuje się do żądań politycznych: zniesienia wiz dla Rosjan podróżujących do UE czy też wydania mieszkającym na Łotwie i w Estonii Rosjanom nie mającym obywatelstwa tych krajów, dokumentów pozwalających na swobodne podróżowanie po całej UE. Nie jest wykluczone, że Rosja uzyska poparcie Unii w staraniach o wejście do Organizacji Światowego Handlu (WTO). Przyjęte uzgodnienia przewidują nieformalne porozumienie do końca maja, a podpisanie po ratyfikacji przez Dumę w lipcu.
- Francuski rząd po porażce w wyborach regionalnych zwiększa tempo wprowadzania reform. Zapowiedział aktywną politykę przy obniżaniu kosztów państwa. Dziś francuski dług publiczny przekracza 1bln euro (67% PKB), a deficyt budżetowy sięga 4,1%PKB. Zmniejszona ma być administracja, urzędnicy mają być nagradzani za sukcesy i wylatywać z pracy za nieróbstwo. Do 2007 roku liczba tylko urzędników finansowych będzie zmniejszona o 5 tys. (obecnie jest ich ok. 180 tys.). W kasie ubezpieczeń społecznych roczny deficyt wynosi 15-20mld euro. Drogą do obniżki deficytu ma być głęboka reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Zapowiedziano też prywatyzację szeregu firm i sprzedaż udziałów w przedsiębiorstwach w publicznej ofercie.
- Według niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Pracy w lutym produkcja przemysłowa spadła o 0,7% (w styczniu produkcja rosła o 0,5%). W marcu nastąpił też wzrost bezrobocia, a w lutym zmniejszył się eksport o 2,5%. To skutek spadku popytu na dobra konsumpcyjne oraz maszyny i urządzenia fabryczne.
- Rosja zdecydowała się na kolejny krok stymulujący tempo swego i tak wysokiego wzrostu gospodarczego (w 2003 roku ponad 7%). Od stycznia 2005 roku przewiduje wprowadzenie zmian w systemie podatkowym. Obniżone zostaną podatki płacone przez firmy od najwyższych wynagrodzeń z 35,6% do 26% (to obniży obciążenia pracodawców łącznie o ok. 10mld USD) a podwyższone będą obciążenia nakładane na branżę naftową (da to dodatkowe dochody w wysokości 2,0-3,5 mld USD).
- Rośnie wymiana towarowa między Polską i Białorusią. W 2002 roku wyniosła 0,5mld USD, w 2003 roku już 0,78mld USD, a w roku bieżącym ma wzrosnąć do co najmniej do 1mld USD. W najbliższym czasie oba kraje zawrą nowe porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarczo-handlowej.
- Węgierski indeks cen wzrósł w marcu o 6,7% r/r. W lutym był on 7,1%.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
WARSZAWSKI SZCZYT: EUROPA-POSZERZENIE I CO DALEJ
Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) to nie tylko coroczny organizator konferencji w szwajcarskim Davos. To także organizator szeregu regionalnych szczytów gospodarczych. WEF wybiera miejsce konferencji, tematykę obrad i uczestników spotkania.
W tym roku Warszawa jest miejscem takiej regionalnej konferencji, która będzie trwała od 28 do 30 kwietnia. Dotąd media informowały nas o tym ważnym wydarzeniu akcentując potencjalne zagrożenie terrorystyczne i możliwe zadymy antyglobalistów. Spójrzmy na to wydarzenie z nieco innej strony.
Liczbę uczestników szczytu szacuje się na ok. 700 osób, plus ok. 200 dziennikarzy. Część uczestników szczytu to stali członkowie WEF. Pozostali to zaproszeni na konferencję goście lub biznesmeni. Zapewne przybędzie czołówka europejskiej polityki i biznesu. Prawie 200 krajowych firm weźmie udział w dwóch polskich konferencjach: forum inwestycyjnym i akademickim.
Znana jest też lista 40 tematów sesji tegorocznego szczytu europejskiego w Warszawie. Ponieważ Konferencja odbędzie się w przeddzień rozszerzenia Unii, więc warszawski szczyt będzie miał symboliczne znaczenie i w tematyce obrad na pewno będą dominowały europejskie i unijne tematy. Potwierdza to temat tegorocznego szczytu w Warszawie "EUROPA - POSZERZENIE I CO DALEJ".
Należy przypuszczać, że uwaga uczestników konferencji będzie koncentrować się na bezpośrednich, jak i długotrwałych skutkach poszerzenia Unii. Będą dyskusje o europejskim rynku konsumenckim, o rynkach kapitałowych w krajach przystępujących do UE, projektach infrastrukturalnych i szansach na umocnienie procesu ożywienia europejskiej gospodarki. Będzie też dyskusja o polityce zagranicznej UE, kształcie nowej Unii i jej bezpieczeństwie. Ważne jest, by dyskusje w trakcie warszawskiego szczytu były oparte na realistycznej ocenie stanu gospodarki i jej perspektyw.
W krajach "10" wstępującej do Unii dominowały przez ostatnie dziesięciolecie nastroje pełne optymizmu i nadziei związanych ze wstąpieniem do europejskiej wspólnoty. Dlatego dobrze się stało, że warszawską konferencję poprzedzi WZA Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Zgromadzenie MFW/BŚ, bo przed tymi ważnymi zgromadzeniami ukazuje się zawsze raport Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF), który grupuje 330 prywatnych instytucji finansowych. Mam nadzieję, że obecny raport stonuje dotychczasowe nazbyt optymistyczne nastroje, ukaże realne możliwości i pozwoli na snucie realistycznych prognoz. Ton ogłoszonego obecnie raportu jest jednoznaczny. Ożywienie gospodarcze na świecie jest we wstępnej fazie. Krótkotrwałe perspektywy dużego wzrostu w USA są dobre, jednak istnieje ryzyko, że wzrost ten nie potrwa długo. Aby uchronić się przed przedwczesnym ustaniem ożywienia w uprzemysłowionym świecie, cała wspólnota międzynarodowa - kraje rozwinięte i dokonujące przemian - muszą działać szybko i skutecznie, by uniknąć zdławienia ożywienia gospodarki światowej.
Raport zaleca grupie najbogatszych krajów świata (G7) pilne opracowanie przekonywujących średnioterminowych strategii budżetowych i przyspieszenie reform strukturalnych, które (zdaniem IIF) należało podjąć już dawno. Miarę obecnych niebezpieczeństw ukazuje rekordowy w tym roku deficyt USA (521mld USD!!!), regularne łamanie dyscypliny budżetowej przez kraje unijne, a także stan gospodarki drugiej co do wielkości gospodarki światowej-Japonii, która po kilkunastu kryzysowych latach, dopiero teraz zaczęła odnotowywać wzrost gospodarczy. A co z krajami, które są nazwane wschodzącymi? Cóż... czeka je trudny okres reform, ograniczeń i zwiększonej dyscypliny, które będą realizowane w warunkach niestabilności gospodarczej i politycznej... Ważne, by rozumiały współczesny etap światowej gospodarki, realnie postrzegały swoje w niej miejsce i możliwości, umiały identyfikować trudności i zagrożenia, potrafiły je omijać, a także by miały zdolność wykorzystywania pojawiających się szans. Niby proste, a jednak...
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy