Bezpieczne zakupy przez Internet
2009-11-17 11:59
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zagraniczne zakupy online: co kupują Polacy?
Internet, to tak samo realny świat jak rzeczywistość, która nas otacza. To, co uczynimy w wirtualnej przestrzeni, niekiedy bardzo silnie może wpłynąć na naszą codzienność. Troszcząc się o swój materialny dobytek, również powinniśmy dbać o bezpieczeństwo swojego „wirtualnego profilu”. Sieć to specyficzne środowisko, w którym oprócz wielu pozytywów czai się mnóstwo szkodników.Jak wynika z badań, co trzeci Polak codziennie korzysta z Internetu: przegląda strony, prowadzi rozmowy za pomocą e-mail oraz komunikatorów, korzysta z aplikacji internetowych i programów online. Nic więc dziwnego, że ulubioną kategorią ofiar hakerów są niewątpliwie mali i średni przedsiębiorcy oraz osoby, które często korzystają z wirtualnych usług, takich jak e-banki, sklepy online, wirtualne przychodnie medyczne. Hakerzy doskonale znają się na systemach zabezpieczeń – bezbłędnie potrafią znaleźć luki w aplikacjach, które wykorzystywane są w celu zainstalowania złośliwego oprogramowania. Ofiary identyfikowane są na podstawie zapisanych w pamięci komputera plików Cookies - dokumentów z informacjami wysyłanymi przez witryny, które odwiedza użytkownik. Zapisane w ten sposób dane, pozwalają na szybkie rozpoznanie użytkownika i włamanie na jego komputer w zaledwie kilka minut.
Rynek zakupów online w Polsce
Jak wskazują raporty sporządzone przez laboratorium G Data Software, w przeciągu ostatniej dekady nastąpił gwałtowny wzrost zagrożeń występujących w Internecie. O ile jeszcze rok 2007 był względnie spokojny, o tyle już w pierwszym półroczu bieżącego roku, odnotowano kilkukrotny wzrost niebezpiecznego oprogramowania krążącego w Sieci.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
By zakupy dokonywane przez Internet były całkowicie bezpieczne, bezwzględnie należy pamiętać o dokładnym i skutecznym zabezpieczeniu swojego komputera. „Działanie programów antywirusowych polega na nieustannym kontrolowaniu i sprawdzaniu, jakie pakiety informacji przedostają się na Twój komputer. Blokują one dostęp szkodliwego oprogramowania oraz chronią Cię przed działaniem hakerów, na przykład wtedy, gdy logujesz się na strony www, wysyłasz zdjęcia, czy ściągasz z Sieci różne pliki” zauważa Tomasz Zamarlik z G Data Software. Dodatkowe wzmocnienie w postaci firewall blokuje szkodliwe połączenia przychodzące spoza sieci oraz zabezpiecza komputer przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz. „Ściana ogniowa” zapobiega też rozprzestrzenianiu SPAM-u, blokując odwołania generowane z jednego adresu IP.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl