Jakość obrazu HD ceniona wśród Polaków
2009-11-18 13:46
Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz tel © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cyfryzacja w Polsce wciąż nieznana
Z badania wynika, że dla blisko połowy Polaków najważniejszą potencjalną korzyścią wynikającą z technologii cyfrowej jest dostęp do programów oferowanych w HD. Na drugim miejscu Polacy wskazują możliwość oglądania wielu kanałów telewizyjnych z całego świata oraz możliwość oglądania telewizji z przestrzennym dźwiękiem Dolby Digital (obie odpowiedzi 27%). Jednocześnie co piąty Polak nie jest w stanie wymienić żadnej korzyści, którą daje cyfrowy sygnał telewizyjny.fot. mat. prasowe
Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz tel
Osoby starsze wskazują zdecydowanie mniej korzyści, jakie daje cyfrowy przekaz telewizyjny niż osoby młodsze. Wśród najmłodszych badanych, w wieku 15-17 lat, najczęściej wskazywana jest jakość HD (51%) i dostęp do wielu kanałów z całego świata (48%). Co więcej, osoby najmłodsze tę ostatnią odpowiedź wskazują najczęściej, w porównaniu z pozostałymi grupami wiekowymi.
Znacznie więcej korzyści wynikających z cyfryzacji dostrzegają mężczyźni (58,4%) niż kobiety (40,8%) oraz osoby z wyższym wykształceniem. Wśród mężczyzn najczęściej wskazywaną korzyścią było oglądanie telewizji z obrazem jakości HD (58%). Zdecydowanie rzadziej pojawiały się takie odpowiedzi jak „oglądanie telewizji z wysokiej jakości przestrzennym dźwiękiem” (30%), czy „dostęp do setek kanałów z całego świata” (26%).
Badanie pokazało, iż miejsce zamieszkania nie różnicowało istotnie odpowiedzi respondentów. Podobnie niejednoznaczny był związek odpowiedzi respondentów z uzyskiwanymi dochodami. Osoby posiadające wykupiony abonament cyfrowej telewizji kablowej w równym stopniu (49%) wskazywały takie korzyści jak jakość HD i dźwięk przestrzenny. Grupa respondentów, którzy nie posiadali abonamentu telewizji kablowej lub platformy cyfrowej wskazywała mniej korzyści, niż osoby, które taki abonament mają wykupiony.
fot. mat. prasowe
Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz tel
„Blisko połowa z nas cieszy się obrazem jakości HD, co czwarta zaś osoba – oglądaniem obrazu z towarzyszącym mu przestrzennym dźwiękiem wysokiej jakości. To bardzo dobry objaw: być może kolejny dowód na nasze zbliżanie się do europejskiego klubu tych, którzy cenią jakość towarów i przekazów” – komentuje wyniki prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).
„Niepokoi jednak fakt, że wśród odpowiedzi na pytanie o potencjalne korzyści z telewizji cyfrowej zaledwie 9% telewidzów zauważa możliwość korzystania z EPG, elektronicznego przewodnika po kanałach i usługach, a tylko nieco ponad 15% chce wybierać między lektorem a napisami. Moja wysoka ocena cyfrowego Polaka obniża się zdecydowanie. Wygląda na to, że pozostają stare przyzwyczajenia - oglądania z głosem lektora zagłuszającego oryginalną ścieżkę dźwiękową czy też oglądania programu jak leci” – dodaje prof. Godzic.
JAKIE KORZYŚCI DAJE TELEWIZJA CYFROWA?
CYFRA+ podaje, iż z atutów telewizji cyfrowej mogą korzystać obecnie m.in. abonenci satelitarnych platform cyfrowych oraz niektórych sieci telewizji kablowej. W Polsce rozpoczął się także proces wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Do połowy 2013 roku naziemny analogowy przekaz telewizyjny zostanie definitywnie zastąpiony cyfrowym. Oznacza to dużą zmianę w oglądaniu telewizji oraz szereg korzyści dla każdego widza, m.in.:
- dostęp do większej liczby programów telewizyjnych (w miejscu jednego analogowego programu może pojawić się kilka cyfrowych),
- wysokiej jakości obraz telewizyjny,
- dostęp do elektronicznego przewodnika po programach (opisy programów, program telewizyjny itp.),
- dodatkowe usługi interaktywne.
Raport „Nowoczesne technologie i telewizja cyfrowa w oczach Polaków”, przeprowadzony na reprezentatywnej grupie n=1034 Polaków przez PBS DGA na zlecenie platformy cyfrowej CYFRA+, październik 2009.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl