HSBC: polskie firmy wspierają gospodarkę
2009-11-19 13:13
Polska znalazła się w gronie pięciu europejskich "super gospodarek", dzięki swojej sile oraz optymistycznemu nastawieniu przedsiębiorców - wynika z opublikowanego raportu pt. "Przyszłość rynku europejskiego: nowe modele dla sukcesu w biznesie", (oryg. 'Future proofing Europe: new models for business success'), przygotowanego na zlecenie HSBC Commercial Banking Europe (HSBC CMB Europe) przez brytyjską firmę badawczą The Future Laboratory.
Przeczytaj także: Mikroprzedsiębiorcy w Polsce optymistyczni
Z raportu wynika, że obok Polski w gronie „super gospodarek” znalazły się również Czechy, Francja, Niemcy i Turcja. Kraje te zostały wyselekcjonowane na podstanie analizy danych Światowego Forum Ekonomicznego, Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) i Economist Intelligence Unit. Wyniki tej analizy wskazują, że tych pięć gospodarek najlepiej radzi sobie z trudną sytuacją rynkową wynikającą z zawirowań na rynku finansowym w ciągu ostatnich dwóch lat i związanego z nimi spowolnienia gospodarczego na świecie. Analiza tych danych pozwoliła na identyfikację czynników, które sprawiły, że kraje z powodzeniem stawiają opór kryzysowi. Zdaniem autorów raportu Polska uniknęła recesji dzięki dużemu rynkowi krajowemu oraz mniejszej niż w przypadku innych krajów europejskich otwartości na handel międzynarodowy (udział eksportu w polskim PKB stanowi ok. 40%, podczas gdy np. w Czechach 76%). Duże znaczenie miały również rozsądna polityka pieniężna, napływ funduszy unijnych oraz inwestycje związane z przygotowaniami do organizacji Euro 2012.Wyłonione w ten sposób “super gospodarki” zostały następnie poddane dalszym badaniom, których celem było zgłębienie wiedzy o tym, w jaki sposób przedsiębiorcy z tych pięciu krajów stawiają czoła spowolnieniu gospodarczemu i jak postrzegają perspektywy rozwoju biznesu w przyszłości. W Polsce, podobnie jak w pozostałych czterech “super gospodarkach”, w sierpniu i wrześniu 2009 roku za pośrednictwem telefonu i Internetu przeprowadzono ankietę wśród przedstawicieli kadry zarządzającej ze 100 wybranych firm: 10 dużych, 20 średnich i 70 małych. Wyniki tych badań pokazały, że Polska gospodarka oparło się recesji również ze względu na optymizm panujący wśród przedsiębiorców.
Pozytywne nastawienie w trudnych czasach
Z ankiet przeprowadzonych wśród polskich firm wynika, że w przypadku 26% z nich recesja miała negatywny wpływ na poziom uzyskiwanej przez nie marży zysku. To najlepszy wynik w gronie krajów, w których przeprowadzono to badanie. W Turcji 60% przedsiębiorstw wskazało na pogorszenie poziomu marży, w Czechach 44%, a w Niemczech i Francji odpowiednio 39% i 35%. 56% polskich respondentów badania zadeklarowało natomiast, że marża zysku w przypadku ich firmy nie zmieniła się, a 18%, że uległa poprawie.
Wyniki tych badań wskazują również na pozytywne nastawienie polskich przedsiębiorców do perspektyw rozwoju ich biznesu w przyszłości: 67% respondentów uważa, że ulegną one poprawie w ciągu następnych pięciu lat, 18% z nich jest zdania, że pozostaną bez zmian, a jedynie 15%, że będą słabsze niż obecnie. Polscy przedsiębiorcy są większymi optymistami niż firmy z Niemiec czy Francji (odpowiednio 51% i 56% z nich uważa, że perspektywy będą lepsze).
Co ważne, globalne zawirowania finansowe nie zniechęciły polskich przedsiębiorstw do ekspansji poza granicami kraju: 28% firm poddanych badaniu deklaruje, że w przyszłości zamierza rozpocząć działalność na rynku międzynarodowym.
Przeczytaj także:
Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl