Raport "Rynek pracy specjalistów"
2004-04-22 14:01
Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Marzec 2004
Warty odnotowania jest wzrost popularności dwóch języków. W zeszłym roku tylko 0,2% ogłoszeń zawierało wymóg znajomości hiszpańskiego – teraz 0,6%. Ilość stanowisk pracy, na których wymagana jest znajomość rosyjskiego wzrosła natomiast niemal dwukrotnie.
Województwa
Tradycyjnie najwięcej ogłoszeń o prace pochodzi z województwa mazowieckiego. Jednak dominacja ta nie jest już aż tak wyraźna jak w roku ubiegłym. Co czwarte ogłoszenie pochodzi z Warszawy i okolic (rzadziej z innych rejonów województwa). Na drugim miejscu plasuje się województwo śląskie (7,9% ofert), potem: wielkopolskie (6,1%), małopolskie (6,1%) , dolnośląskie (5,6%) oraz łódzkie (5,3%).
Najmniej ogłoszeń pochodzi z województw: podlaskiego (3,2%), świętokrzyskiego (3,2%), opolskiego (3,3% oraz warmińsko-mazurskiego i lubelskiego (po 3,7%). Zauważyć jednak można – wprawdzie nieznaczny – wzrost ilości ogłoszeń dotyczących tych województw w porównaniu z zeszłym rokiem.
fot. mat. prasowe
Komentarz
Przemysław Gacek, prezes firmy Communication Partners, do której należy pracuj.pl
Raport pokazuje wyraźny wzrost liczby ofert pochodzących z przemysłu ciężkiego. To największa zmiana, w porównaniu z rokiem 2003. Firmy produkcyjne budzą się do życia po recesji, zaczynają zatrudniać nowe osoby. To dość naturalne, że wzrost PKB najszybciej przekłada się na wzrost zatrudnienia w przemyśle. Z tego samego zresztą powodu aż tyle miejsc pracy dla inżynierów.
Ale uwaga – wzrost gospodarczy to nie jedyne źródło wzmożonych rekrutacji. Firmy przemysłowe z niektórych branż zawsze wiosną zatrudniają pracowników sezonowych.
Jest spora szansa, że w drugim kwartale wzrost liczby miejsc pracy będzie szybszy. W niektórych branżach w pierwszym kwartale wzrost produkcji sięgał kilkunastu procent. Ekonomiści są zgodni: kilkuprocentowy wzrost produkcji rzadko powoduje wzrost zatrudnienia, kilkunastoprocentowy – już tak.
oprac. : Pracuj.pl