Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009
2009-11-26 12:43
Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą I kw. 2009
fot. mat. prasowe
Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińsk
Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską
W strukturze wydatków Polaków za granicą przeważały wydatki na zakup towarów nieżywnościowych (około 55%), w tym w szczególności na zakup paliwa (51%). Wydatki na towary żywnościowe stanowiły 14% ogółu wydatków poniesionych przez Polaków (spośród artykułów żywnościowych najczęściej kupowano wyroby cukiernicze). Znaczący udział miały również wydatki na napoje alkoholowe (ponad 11%). W porównaniu z cudzoziemcami, Polacy relatywnie więcej wydawali za granicą na usługi.
fot. mat. prasowe
Struktura cudzoziemców/Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską według celu wizyty
Struktura cudzoziemców/Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską według celu wizyty
Najczęstszym celem przyjazdu cudzoziemców do Polski było dokonanie zakupów (podobnie jak w II kwartale 2009 r.), następnie praca, tranzyt, odwiedziny i turystyka. Dokonanie zakupów było również nadal dominującym celem wyjazdu za granicę deklarowanym przez Polaków. Polacy wyjeżdżali także w celach turystycznych i w odwiedziny.
Częstotliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez Polaków i cudzoziemców
Najwięcej cudzoziemców objętych badaniem przekraczało granicę kilka razy w tygodniu (ok. 64%) i kilka razy w miesiącu (co czwarty badany). Z kolei najwięcej Polaków przekraczało granicę kilka razy w miesiącu (ok. 44%) i kilka razy w tygodniu (co trzeci badany).
Wyraźnie widać zmniejszający się udział Polaków i cudzoziemców przekraczających granicę bardzo często, tzn. kilka razy dziennie (prawie do 0%) lub codziennie. Zmniejszył się również odsetek cudzoziemców przekraczających granicę kilka razy w miesiącu, natomiast wzrósł odsetek przekraczających granicę kilka razy w tygodniu i kilka razy w roku lub rzadziej. Z kolei wśród Polaków zmniejszył się odsetek przekraczających granicę kilka razy w tygodniu, a wzrósł odsetek przekraczających granicę kilka razy w miesiącu i kilka razy w roku lub rzadziej.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl