Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009
2009-11-26 12:43
Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą I kw. 2009
Znacząca jest również wartość obrotu towarów w ruchu granicznym na granicy polsko-ukraińskiej w III kwartale 2009 r., w relacji z obrotem handlu zagranicznego województw lubelskiego i podkarpackiego:- Wartość wydatków na zakup towarów poniesionych w Polsce przez cudzoziemców, deklarujących jako kraj stałego zamieszkania Ukrainę, przekraczających granicę polsko-ukraińską w województwie lubelskim, stanowi 21,0% wartości średniego kwartalnego eksportu ogółem z województwa lubelskiego. Analogiczna relacja dla województwa podkarpackiego wynosi 11,1%.
- Wartość wydatków na zakup towarów poniesionych za granicą przez Polaków, deklarujących jako kraj pobytu Ukrainę, przekraczających granicę polsko-ukraińską w województwie lubelskim stanowi ok. 6,7% wartości średniego kwartalnego importu ogółem z województwa lubelskiego. Analogiczna relacja dla województwa podkarpackiego wynosi 2,6%.
Ważnym elementem ułatwiającym przekraczanie granicy było wprowadzenie małego ruchu granicznego. Wpływa to pozytywnie na aktywizację obszaru przygranicznego poprzez ożywienie handlu przygranicznego w sklepach i na targowiskach, który podupadł po wejściu Polski do strefy Schengen.
Informacje o badaniu
Badaniem są objęci cudzoziemcy wyjeżdżający z Polski (mieszkający na stałe za granicą) i Polacy (mieszkający na stałe w Polsce) powracający do kraju przez granicę polsko-ukraińską: samochodami osobowymi, autokarami, motocyklami, pieszo oraz koleją. Badane są wylosowane osoby przekraczające granicę. W III kwartale 2009 roku zebrano łącznie 11,1 tys. ankiet, z tego 5,6 tys. od Polaków i 5,5 tys. od cudzoziemców.
Przeczytaj także:
Handel a ruch graniczny z Ukrainą IV kw. 2008

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl